MEDENTİKA Genç Blog

Spotify müzik uygulamasını aşağıdaki bağlantılardan ve PC için buradan indirebilirsiniz.


MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta genç diş hekimi Dt. Mevsim Yayman‘ı ağırlıyoruz.

“If There Is Something” Roxy Music

Çok çok sevdiğim, bir gün olur da sıkılırsam diye arka arkaya dinlemeye kıyamadığım şarkılardan. Flashbacks of a Fool filminin soundtrack’i aynı zamanda. Film ile şarkı ayrılmaz bir bütün gibi, izlemenizi tavsiye ederim.

“Elenore” The Turtles

Hazır bahar geliyorken güneşli günlere pek yakışacak bir 60’lar şarkısı.

“Urgent” Foreigner

En sevdiğim şarkı diyebileceğim birçok şarkı vardır ama bu şarkının yeri ayrı diyebilirim. Saksafon sesini sevenler kesinlikle bu live versiyonu dinlemeli.

“Keep in Mind” Michelle Gurevich

Bir şeyleri erteleyip koşuşturmacada kaybolduğum zamanlarda bu şarkı bana hayatın ne kadar kısa olduğunu hatırlatıyor.

“Everybody” Backstreet Boys

Bir 2000’ler fanı olarak bu klasiği paylaşmasam olmazdı sanırım:)

“Feels Good” Hard-Fi

Melodisi bana biraz Chemical Brothers’ın ‘Galvanize’ şarkısını anımsatan, doğu esintisiyle harmanlanmış enerjik bir şarkı.

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Buğra Varol‘u ağırlıyoruz.

“Field” Evgeny Grinko

Amerikalı yazar Paul Auster’a göre bir şeyi neden sevdiğiniz sorusuna cevap bulamıyorsanız o şeyi gerçekten seviyorsunuz demektir. Bazı şarkıları sevmek için bir sebep gerekmez, seversin sadece. Sende uyandırdığı hisleri, yaşattığı duyguları… Şarkının akışına bırakırsın kendini. Özellikle enstrümantal parçalarda. Bu şarkıdaysa piyano ve kemanın mükemmel uyumu. Ritimdeki marakasın da hakkını yememek lazım:)

“La Vie En Rose” Edith Piaf

Eğer gerçekten varsa bana göre aşk tam olarak bu şarkı. Duyguların belki de en güzeli, karnında kelebeklerin uçuşması, akıl ve kalbin arasında geçen bitmek bilmeyen bir savaş… Aşkın geçici bir duygu olduğuna inansam da bana göre önemli olan bir insanı gerçekten her şeyiyle kalıcı olarak sevmek, sevebilmektir. Edith Piaf’tan severek dinlediğim bu şarkının farklı versiyonlarının da hayatımdaki yeri her zaman farklı olacaktır.

“Jocelyn Flores” Xxxtentacion

Şimdi biraz hayal kuralım. Dışarıda deli gibi yağmur yağıyor. Arabadasın ve arabada sevdiğin insanlar, huzur dolu bir ortam, uzun bir yolculuk. Bu şarkıyı ne zaman dinlesem bu arabada kimlerin benimle birlikte bu yolculukta olmasını istediğimi düşünürüm. Yanımdan hiç gitmesin istediklerim, hayatımın bir yerinde benimle olsunlar hep…

“Stressed Out” Twenty One Pilots

Bu şarkıyı eğitim hayatımın sancılı dönemi olan mezuniyet senemde keşfetmiştim. Kendimi ne zaman kötü hissetsem bu şarkı modumun hemen yükselmesini sağlar. İnsan psikolojisine gerçekten etkisi olduğuna inanıyorum, bir şarkı bir insanı dipten zirveye başka nasıl yükseltebilir ki?

“Kalbim Ege’de Kaldı” Sezen Aksu

Bir İzmirli olarak bu şarkı benim playlistimde olmazsa olmazlarımdandır. İzmirli geniş bakar, geniş düşünür, yüksek sesle konuşur, karşıdan yükselen sesi de dinler, kabul etmese bile onunla birlikte yaşamayı bilir. Yaşadığım yeri seviyorum, insanlarını seviyorum, taşını toprağını seviyorum. Geleceğe dair umudum, en büyük şansım.

“We Are Young” Fun

Herkesin lise zamanlarında replay tuşuna basmaktan yorulduğu, dinlemekten bıkmadığı bir şarkısı vardır. Benimki ‘We Are Young’dı. Bu şarkı bende ergenliğin vermiş olduğu için içine sığamaması durumunu, aynı zamanda karmaşık duyguların vermiş olduğu hafif depresifliği uyandırıyor.

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Tunahan Sarı‘yı ağırlıyoruz.

“Bring Me To Life” Evanescence

Rock müzik dinlemeyi çok tercih etmeyen biri olarak Evanescence’in belki de en çok ses getiren şarkısını ilk dinlediğimde orta okuldaydım. Efsane olan bu parçayı o tarihten bu yana her defasında büyük bir keyifle dinlerim.

“Fairytale” Alexander Rybak 

Bana kemanı sevdiren ve gerek dinlerken gerekse de izlerken kendimi içinde bulduğum sanki kemanı ben çalıyormușum gibi hissettiğim aynı zamanda beni tutup ayağa kaldıran, motive eden, kendime getiren şarkılardan biri.

“Bir Derdim Var” Mor ve Ötesi 

Bazen koskoca bir kalabalığın içinde yalnız hissedebiliyor insan ve bedenen çok yakınken bile ruhen fazlasıyla uzak olabiliyor. İşte tam o anlarda bu şarkıyı dinler, paylaşmak istediğim her ne varsa şarkıya eşlik edermişcesine kendime anlatırım.

“Elfida” Haluk Levent 

Elfida ilk dinlediğim andan beri beni çok etkileyen, çok sevdiğim bir şarkıydı ama ne zaman ki şarkının hikayesini öğrendim o andan bu yana çok farklı bir yer edindi kalbimde.

“Asi ve Mavi” Onur Akın 

Çok değer verdiğim sayesinde tanıştığım bu şarkı hem olmasını hayal ettiklerime hem de aslında içinde bulunduğum acı gerçeklere aynı anda yer verdiği için listemin değişmezlerinden biri. Dinlerken istemsizce düşüncelere daldığım parça olması sebebiyle de bende önemli bir yere sahip.

“Hasretinle Yandı Gönlüm” Edip Akbayram 

Hayal ettiğimiz, sahip olmak istediğimiz her şeyin bir bedeli olduğu yadsınamayacak bir gerçek. Hayallerimiz uğruna sürükleniyoruz oradan oraya. Sevdiklerimizden kilometrelerce uzakta olmayı göze almak zorunda kalıyoruz. Hayal ettiğim mesleğe sahip olmak için bilmem kaç kilometre uzakta yaşadığım şehirde bu şarkıyı her duyduğumda bazen hiçbir anlam ifade etmeyen “özlem” kelimesi koskocaman anlamlara gelmeye başlıyor.

“Sivas Ellerinde Sazım Çalınır” Selda Bağcan 

Uzun yolda araba kullanırken özellikle de gecenin sessizliğinde kendimle baş başa kaldığım zaman bu türküyü mırıldanmaya başlarım sonrasında ise açıp bu sefer sakin sakin dinlemeye başlarım. Bir nevi yol arkadaşım:)

MEDENTİKA Genç Blog’da bu hafta Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Ersin Dağdeviren’i ağırlıyoruz.

“Parçalanıyoruz” Athena

Bu şarkı daha ziyade modum yüksekken dinlediğim ve tamamına ritim tutarak eşlik ettiğim eğlenceli mi eğlenceli Turuncu kafa şarkısı:) Tabiki mikromotorum son devirde çalışırken, kavite açarken ya da polisaj yaparken da fena gitmiyor, burada önemli olan mikromotorun son devirde çalışması lakin dikkat edelim dişimiz ya da işimiz şarkı gibi parçalanmasın.

 “Thunderclouds” Sia

İnsana parmak uçlarında yürüme hissi vererek başlayıp sonrasında koşmaya kadar götürecek, içinde bir çok yıldızı barındıran ‘all i need is love’ sözlerini defaat ile tekrar eden sevdiren, sevindiren bir şarkı.

“Mad About You” Hooverphonic

Kadın vokalli yabancı slow müzikleri çok seviyorum çünkü sesleri beni bambaşka bir dünyaya götürüyor, bu tarzda dinlediğim bir çok parça var ama Belçika asıllı Geika Arnaert’in bu konser kaydında gösterdiği performans ile adeta kulaklarımdaki tahtın sahibi oluyor, kulaklarınızdaki taht halen boş ise öneriyorum.

“Seviyorsan İnanıyorsan” Duman

İnsanın boş vakitlerinde kafasının içinde çalan bir şarkı hep olmuştur, özellikle bir şeyleri yapmak zor geldiğinde ve yaptığımız şeyden sıkıldığımızda kafamızdaki o şarkıyı mırıldanırız. Benim yıllardır mırıldandığım ve beni her defasında  içinde bulunduğum durumdan çekip çıkaran ve en çok dinlediğim şarkı bu olmuştur. Her şeyi bırakıp Kaan Tangöze’nin  konserde bu şarkıyı söylerken ki ruh halinde bulurum her defasında kendimi.

“Geçmiş Olsun” Duman

Bu şarkıyı modumuz düşük olduğunda dinliyoruz ve modumuzu biraz daha düşürüyoruz. Sonuçta dibi görmeden mutlu olmanın da değerini tam olarak anlayamayız öyle değil mi?

“Battaniyem” Multitap

Yıllardır kulaklarıma eşlik eden şarkılardan bir tanesi. İlk tanışmamız 8 sene öncesine dayanıyor. 8 senedir hafta içi her gece dinlemeye çalıştığım radyo programı Matrax’ın kapanış şarkısı. Her dinlemem hemen hemen uyku saatime denk geldiği için uyku öncesi alışkanlığım oldu diyebilirim. Uyku saatimin başladığını haber veren oldukça keyifli bir şarkıdır:) Bu arada Matrax dinleyen tüm meslektaşlarıma armağan etmiş olayım.

“Riptide” Vance Joy

6 haftalık ödev tesliminden aşırı yüksek not almışsınız gibi bir şarkı, daha da bir şey demiyorum.

“Öyle Bir Geçer Zaman ki” Erkin Koray

Erkin Koray efsanesinin klasiklerinden olan bu şarkı sizi geçmişte yaşadığınız anlarda gezdiren, adeta bir fotoğraf albümü karıştırıyormuş hissi veren, bazen mutlu eden bazen hüzünlendiren ama tam anlamıyla isminin hakkını veren bir şarkı.

“Drama Köprüsü” Haramiler

Her şeyiyle güzel bir türkü. Türküde adı geçen Drama şu an hala bir çok Türk asıllı Yunanistan vatandaşını barındıran Drama şehrini konu alıyor. Bu türkü vesilesiyle de Batı Trakya’daki tüm soydaşlarımıza selam gönderiyorum.

“Kaçkar Horonu” Rıdvan Yılmaz

Karadeniz türkülerini ve tulum sesini gerçekten çok seviyorum. Bu eserde ise eşsiz tulum sesiyle Rıdvan Yılmaz’ın nameleri birleşiyor. Özellikle gurbette yaşayan biriyseniz sizi alıp evinize götürüyor, bir miktar da duygulandırıyor fakat türkü biterken 3 saniyelik beklenmedik haykırış ile ruh halinizi toparlamayı da ihmal etmiyor.

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Aslı Yüksel‘i ağırlıyoruz.

“Bu Son Olsun” Cem Karaca 

Mutluyken, üzgünken, yalnızken, umutsuzken hiç fark etmez her durumda modumu yükselten Cem Karaca’nın en unutulmaz şarkısı benim için. Özellikle protez ödevlerini yetiştirme telaşında arka fon müziğim olarak bana eşlik eder bu şarkı.

“I’ll Be There For You” The Rembrandts

Gelmiş geçmiş en efsane komedi dizilerinden Friends’i izlemeyen yoktur. Varsa da en kısa zamanda izlemesini tavsiye ederim. Dizisi gibi Friends’in jenerik müziği de içimi ısıtır her dinlediğimde.

“Take On Me” a-ha

Efsane bir a-ha parçası. Dans etme isteği uyandırırken, aynı zamanda da insanı hüzünlendiren tanımlayamadığım bir melodisi var. Bu arada klibi de şarkı kadar anlamlı ve güzel.

“Between The Bars” Elliott Smith 

Tekrar tekrar, hiç sıkılmadan dinlemeye devam edeceğim bir Elliot Smith parçası. Her dinlediğimde beni başka bir anıya sürükler. Bazen çok hazırlıksız yakalanırım, duygulanırım. Ses, müzik ve söz kombinasyonuyla sizi saran, kucaklayan ve bazen de bastırdığınız duygularınızı açığa vuran mükemmel bir şarkı.

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Bensu Kayacık‘ı ağırlıyoruz.

“Ben Böyleyim” Athena

Sıkıntılı zamanlarımda dinlediğim bir şarkıyla modumu çok iyi toparlayabilen biriyim ve bu şarkının işe yaramadığı pek az zaman oldu:) Hayat mottosu yapmalık, bağıra bağıra söyleyip deşarj olmalık sözleri yaşamımıza sindirilesi bence! “Hayat benim her anımı yaşadıkça sevesim var, aldırmam hiç yağmurlara benim güzel hatalarım var. Bir an bile vazgeçmedim kendi yolumdan…”

“Güneye Giderken” Mor ve Ötesi

Gözlerinizi kapatıp dinlediğinizde bir yaz günü, güneş batmak üzereyken Güney’e yapılan ve hiç bitmesin istenen bir araba yolculuğundaymış hissini en iyi yaşatan şarkı. Hele ki havalar ısınmaya başladıkça gün sonunda bir ders çıkışı veya yorgun bir klinik günü sonunda, önümüzdeki yaz tatilini düşünerek dinlenirse belki zaman daha hızlı geçer, o beklenen yaz daha çabuk gelir?:)

“Mutluyum” Multitap

Tam da ‘başka insanları tanırken denemekten yorulduğunuz’ bir anda içiniz yeniden kıpır kıpır olmuşsa açın gün boyu arka arkaya sıkılmadan dinleyin, fazla söze gerek yok bu şarkı için aslında:)

“Ben Buraya Çıplak Geldim” Nil Karaibrahimgil 

Zor bir gün seni bekliyorsa eğer sen önce içindeki gücü hatırla, kıpırda olduğun yerden ve çabala. Fonda da bu şarkı varsa aşamayacağın zorluk yok unutma sevgili meslektaşım:)

“Leyla” Ezginin Günlüğü

Ah eskiler… Ezginin Günlüğü, Yeni Türkü ve niceleri. Dinlemekten vazgeçemediklerim. Bu naifliğe bir yanımızın hep ihtiyacı var diye düşünüyorum.

“Whistle For Choir” The Fratellis

Müziği pek bir keyifli, dinledikçe insanın midesinde kelebekler uçuran, geleceğe umutla baktıran ya da insana gidip birilerine ilan-ı aşk etme hissi getiren bir şarkı!:)

“Instant Crush” Daft Punk&Julian Casablancas

Bende yeri çok ayrı. Hareketli gibi görünüp aynı zamanda hüzünlendiren, birçok hissi bir arada yaşatabilen kaliteli şarkılardan. Her dinleyişimde şöyle bir lise anılarına gider gelirim ve bir kez daha derim ‘ne kadar dinlesem de bıkmam bu şarkıdan’.

“Nocturne Op.9 No.2” Chopin 

Yorgun bir günün sonunda veya yapmam gereken karışık bir işin başındayken arkadan kısık seste çalan bir piyano kafamı toparlamama, sakinlik içinde o işe odaklanmama yardımcı oluyor. Bu konuda sıklıkla Chopin’in, Yann Tiersen’in ve Evgeny Grinko’nun kapısını çalarım ama kesinlikle piyanonun her türlüsüne varım! Bu da Chopin’den en sevdiğim.

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Şule Teker‘i ağırlıyoruz.

“Shape Of My Hearth” Sting

Hayatının geri kalanı boyunca yalnız bir şarkı dinleyecek olsan, bu hangi şarkı olurdu sorusunun bendeki cevabıdır bu şarkı. Çok sevdiğim “Leon” filmi sayesinde keşfetmem de bu şarkının benim için değerini artırıyor.

“Happy” Pharrel Williams

Ne zaman modum düşse açıp dinlediğim ve her dinleyişimde bana mutluluk veren, her şeyin güzel olacağına inandıran bir şarkı.

“Begonvil” Sezen Aksu

Sezen Aksu küçük yaşlardan beri severek dinlediğim ve bence 7’den 70’e her kesimden dinleyenin kalbine dokunabilen gerçek bir sanatçı. ‘Begonvil’ ise zaman, mekan fark etmeksizin her dinleyişimde beni ılık bir yaz akşamı bir deniz kıyısına götüren, her seferinde huzur bulduğum favori parçam.

“Beyaz” Emir Can İğrek

Herkesin bir zaafı vardır bu hayatta. Bu şarkı da benim zaafım arkadaşlar, yeri çok ayrı o yüzden. Hani olur ya bir şarkı çalar, tüm gözler aynı anda birbirine döner. Bizim için de o şarkı ‘beyaz’.

“Domates, Biber, Patlıcan” Karsu

Karsu’yu bir TEDx konuşması sırasında keşfettim. Hikayesini ilk dinlediğimde azmine, cesaretine ve küçük yaşlarda yaptığı büyük işlere hayranlık duydum. O günden beri bir zorluk karşısında vazgeçecek noktaya geldiğimde açıp dinlediğim, bana ilham veren bir sanatçı. Her şarkısı gibi bu Barış Manço cover’ını da çok severek dinliyorum.

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta genç diş hekimi Dt. Onur Denizci‘yi ağırlıyoruz.

“Bohemian Rhapsody” Queen 

Queen benim geç keşfettiğim müzik gruplarından biri. Her ne kadar yakın zamanda çıkan filmle şu an fazlasıyla popüler durumda olsalar da, ben yine de Queen’in hakkının yeteri kadar teslim edilmediğini düşünüyorum. Grup olarak neredeyse her tarzda müziği dönemine göre çok güzel bir şekilde yaptıklarına inanıyorum. Özellikle de Freddie Mercury; güçlü sesi, müzik yeteneği, söz yazarlığındaki becerisi, sahnedeki duruşu, seyirciye verdiği enerjisi ile şu anki çoğu müzisyende olmayan bir yeteneğe sahipti. Her ne kadar bir tenor olamasam da Freddie Mercury müzikal anlamda benim idolümdür.

Bohemian Rhapsody şarkısına gelince; bu şarkı öyle bir şarkı ki, içinde acapella’dan rock müziğe kadar her tarzdan bölümler bulabildiğin, başlarda duygulanıp “hayatımı bu şarkıyla bağdaştırabilirim” dediğin, sonra da bir anda müzikal kısmından çıkıp seni bambaşka bir havaya sokan, içinde her türlü duyguyu barındıran muazzam bir şarkı.

“We Are The Champions” Queen 

Mezuniyet töreninde çalınmasını önerdiğim şarkı. Müzikalite olarak çok üst düzey bir şarkı olmasıyla beraber; aynı zamanda dinleyen insanlara, hedefe ulaştıklarında oluşan başarı hissini ve onun coşkusunu çok başarılı bir şekilde empoze ediyor.

“Fotoğraf” Pilli Bebek 

Uzun yol yürüyüşlerinde aklıma gelen ilk şarkılardan. Bu şarkıyı dinlerken etrafıma bakmak bana daha bir anlamlı geliyor. Normalde yürürken etrafımla fazla ilgilenmezken bu şarkıyı dinlediğim esnada etrafıma iyice bir bakıyorum. Oradaki insanları, yaşamları analiz etmeye meyilleniyorum bir anda. Öyle bir şarkı.

“Neyim Var Ki” Ceza&Sagopa Kajmer 

Muhtemelen bu şarkılar arasında ne alaka diyeceksiniz ama ben rap müzik de dinlediğimi belirtmek için bunu ekledim. Bu şarkı lise yıllarında en çok dinlediğim şarkılardan biriydi. Her dinlediğimde beni eski zamanlara götürür. Muhtemelen rap müziği sevmeyenlerin bile dinleyeceği şarkılardan biri.

“Delight” Jamie Berry feat. Octavia Rose 

Geçen sene keşfettim bu şarkıyı. Dinlerken ayaklarımı sabit tutamadığım ve ister istemez dansa sürükleyen bir şarkı. Herkese dinlemeyi tavsiye ederim.

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Şule Teker‘i ağırlıyoruz.

“Shape Of My Hearth” Sting

Hayatının geri kalanı boyunca yalnız bir şarkı dinleyecek olsan, bu hangi şarkı olurdu sorusunun bendeki cevabıdır bu şarkı. Çok sevdiğim “Leon” filmi sayesinde keşfetmem de bu şarkının benim için değerini artırıyor.

“Happy” Pharrel Williams

Ne zaman modum düşse açıp dinlediğim ve her dinleyişimde bana mutluluk veren, her şeyin güzel olacağına inandıran bir şarkı.

“Begonvil” Sezen Aksu

Sezen Aksu küçük yaşlardan beri severek dinlediğim ve bence 7’den 70’e her kesimden dinleyenin kalbine dokunabilen gerçek bir sanatçı. ‘Begonvil’ ise zaman, mekan fark etmeksizin her dinleyişimde beni ılık bir yaz akşamı bir deniz kıyısına götüren, her seferinde huzur bulduğum favori parçam.

“Beyaz” Emir Can İğrek

Herkesin bir zaafı vardır bu hayatta. Bu şarkı da benim zaafım arkadaşlar, yeri çok ayrı o yüzden. Hani olur ya bir şarkı çalar, tüm gözler aynı anda birbirine döner. Bizim için de o şarkı ‘beyaz’.

“Domates, Biber, Patlıcan” Karsu

Karsu’yu bir TEDx konuşması sırasında keşfettim. Hikayesini ilk dinlediğimde azmine, cesaretine ve küçük yaşlarda yaptığı büyük işlere hayranlık duydum. O günden beri bir zorluk karşısında vazgeçecek noktaya geldiğimde açıp dinlediğim, bana ilham veren bir sanatçı. Her şarkısı gibi bu Barış Manço cover’ını da çok severek dinliyorum.

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta çok özel bir konuğumuz var. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin genç profesörü, Prof. Dr. Abdullah Akman‘ı sayfamızda ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.

“Nothing Else Matters” Metallica

‘Hiç ilgilenmedim; dediklerine, oynadıkları oyunlara, yaptıklarına ve bildiklerine. Kendine güven ve gerisini boşver’ diyebilsek de şarkılarda, öyle yaşayamıyoruz hayatı.

“Austurias (Leyenda)” Isaac Albeniz  

Bu şarkı oğlum Arda’nın seçimi. Çok güzel bir şarkıymış ama o çalamıyormuş. Zengin melodili, dolgun, lezzetli…

“Tutamıyorum Zamanı” Kenan Doğulu 

2000’li yıllarda Hacettepe Periodontoloji ameliyathanesinin ve (A4’ün) en favori şarkısıydı. Zaten en iyi şarkılar bile eskiyor ama dostluklar sürdükçe soundtrack’leri de hep onlar gibi yeni kalıyor.

“Kiss From A Rose” Seal

95-96 sezonu, üniversite 1. sınıftayım. Her sabah radyoda bu şarkı “may pağvır, may plejır, may peyyyn”. Bir de aynı dönemde Umberto Eco’nun “Gülün Adı” romanını okuyorum, kitaba soundtrack yapmışım yani.

“Man On The Moon” R.E.M. 

Bu gerçekten soundtrack, hatta  şarkısı filmden daha çok bilinir. Ama filmi de izlemenizi  tavsiye ederim, zaten Jim Carrey dram filmlerinde çok daha iyidir aslında.

“Anlıyorsun Değil Mi” Barış Manço 

Soğuk bir havada, elleriniz ceplerinizde, sokakta tek başınıza yürürken, başka hangi şarkıyı mırıldanabilirsiniz ki? Bir de ıslıkla çalabiliyorsanız (ben çalamıyorum:) çok cool olur…

“Perfect Day” Lou Reed 

Parkta bir şeyler içmişler, sonra hayvanat bahçesine, oradan sinemaya ve eve geçmişler. Hangi kısmı mükemmel pek net değil ama “kendini olduğundan daha iyi biri gibi hissettirene” şükranlarını sunmuş. Gününü bilmem ama şarkısı mükemmel.

“Wish You Were Here” Pink Floyd 

Medentika Genç Blog macerası nasıl mı başladı? Özetle şöyle oldu: Yetenek avcısı bir ajansa (Serdar Eraslan!) çok havalı bir fotoğrafımı gönderdim ve olaylar gelişti. Bu şarkıyı da, bana şöhretin yolunu açan o fotoğrafı çeken Ceren Kütük seçti:)

“Chi Mai” Ennio Morricone 

Soundtrack’lerin efendisi, Ennio Morricone’den. Genelde bu şarkının kırpılmış hallerini 80’lerin Yeşilçam filmlerinden tanıyoruz. Dinlerken, insanın modunu pek yükseltmez hatta kendinizi uzaklara bakarken buluverirsiniz.

“We’re Not Gonna Take It” Twisted Sisters 

Ortaokul yıllarım, rock müziği pek yumuşak bulduğumuz heavy metal günleri. Bu şarkı nispeten yumuşak sayılır. Gençlik, “Yeter, sizi çekmek zorunda değiliz” diyor ebeveynlere, öğretmenlere ve hocalarına.

“Sürgün” Zülfü Livaneli&Sezen Aksu 

18 yıl sonra öğrendim ki eşim Alkım’ın da en sevdiği şarkılardan biriymiş. Listeyi oluştururken öğrendim, iyi mi? (İletişim önemli tabi:)

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Özge Urfan‘ı ağırlıyoruz.

“Never Too Late” Three Days Grace

Moralim bozukken çıktığım yürüyüşlerin final şarkısı olmuştur hep bu şarkı. Benim için kendime bir söz gibidir. Bu şarkıdan sonra neşeli halime geri dönmüş olurum. ‘Cause it’s not too late, it’s never too late’

“Home” Edward Sharpe&The Magnetic Zeros

Uzun bir süre telefon zil sesim olmuştur kendileri. Başındaki ıslık sesini duyar duymaz bir tebessüm oluşur yüzümde. Yıllardır dinlemekten sıkılmadığım nadir şarkılardandır.

“Farkındayım” Sezen Aksu

Minak Serçemizin neredeyse her şarkısını severim ama bu şarkının yeri ayrıdır bende. Küçük bir kız çocuğundan bir genç kız ve hala devam eden genç kadın olma yolculuğumu, yaşadıklarımı hatırlatır bana.

“Melek” Duman

Duman grubunun az bilinen ama en güzel şarkılarındandır bence. Ben de çok sonradan tanıştım kendisiyle ve iyiki de tanışmışız…

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta genç diş hekimi Dt. Fahri Doruk‘u ağırlıyoruz.

“Gökdelenler” Hayko Cepkin

Herkesin dinlerken kendinden bir şeyler bulduğu bir şarkı vardır. Benim için bu şarkıların en başında bu parça geliyor. Hayko Cepkin’in yorumuyla daha da güzelleştiğini düşünüyorum.

“FD” Feridun Düzağaç

Bu parçayı eklemesem listemde birşeyler eksik olurdu:) Feridun beye ne kadar teşekkür etsem az çünkü belki ondan daha fazla kullanmışımdır F.D kısaltmasını. Instagram profilimden logoma kadar her taraf bu kısaltma ile dolu. Umarım başka zamanlarda da bu şarkıyı dinlerken aklınıza 1-2 saniye de olsa gelebilirim:)

“Bu Aşk Burada Biter” Haluk Levent

Lise zamanlarımda kuzenimden aldığım bir arşiv sayesinde Haluk Levent’le tanışmış oldum. Haluk Levent’in tüm konser şarkılarının dahil olduğu arşivde bu şarkıyı, özellikle de sözlerini kendi best of listeme koydum. ‘Yanyana uzanırdık ve ıslaktı çimenler. Ne kadar güzeldin sen, nasıl eşsiz bir yazdı. Bunu anlattılar hep, yani yiten bir aşkı. Giderken bu dünyadan bütün ölü şairler‘.

“Hey There Delilah” Plain White’s

Son olarak beni ve yaşıtım bir çok kişiyi lise zamanlarına götürecek, eski sakin günlerini anımsatacak bir şarkı paylaşacağım. Bir bahar günü tren yolculuğunda ya da yaz günü arabada giderken (mümkünse bir sahil kasabasına) bir eliniz camdan dışarı çıkmış bir halde dinlenebilecek mükemmel bir şarkı. Tamam belki tatilim gelmiş olabilir ama siz yine de hiçbir yere gitmezken bile, evde sakin bir akşam üstü dinleyin bu soft parçayı:)

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Ayşenur Çohadar‘ı ağırlıyoruz.

“Prologue” John Williams

Bazı müzikler vardır ki, seni alır götürür ve başka bir dünyanın ortasına bırakır. Benim gibi tam bir Harry Potter fanı olanlar bu müziğin beni bıraktığı sahneleri tahmin ediyorlardır muhtemelen. Yaşayan bir efsane olan John Williams okuyup izlediğimiz Harry Potter serisinin besteleriyle, hiçbir zaman unutamayacağımız hisleri içimize işlemiştir.

“Lemon Tree” Fools Garden

Son zamanlarda peş peşe açıp dinliyorum bu şarkıyı. 20 sene sonra açıp dinlediğimde de bana hayatımın en güzel yaşlarının en güzel 10 gününü hatırlatacak olmasını düşündükçe şarkının içine daha çok çekiliyorum. Budapeşte’de geçirdiğim güzel günleri, şehirdeki sarı ışıklar ve ‘Lemon Tree’ ile hatırlayacağım için mutluyum.

“Forever Young” Alphaville

Sanırım herkes 20’li yaşların en güzel günleri olduğu konusunda hem fikirdir. Çok fazla emek, enerji ve sabır göstermemiz gereken bir bölümde okuyoruz ve bazen bu yaşlarımızın kıymetini bilemiyoruz. İşte bu şarkıyı dinlediğimde sonsuza kadar genç kalmak isteyen Ayşenur’u uyandırıyorum. Ve ikimiz birlikte yoğun diş hekimliği hayatımızdan yaklaşık dört dakika da olsa uzaklaşıyoruz.

“Kaçın Kurası” Sezen Aksu 

Aşkın kadını Sezen Aksu’nun en sevdiğim parçası bu şarkı değil. Ancak hiçbir zaman unutmak istemediğim bir şarkı. Neşeli aşık olan ben ve midemdeki kelebekler bu şarkıyla sabahlara kadar dans edebiliriz.

“Güzel Günler Göreceğiz” Edip Akbayram

Nazım Hikmet’in yazdığı bu şarkı Edip Akbayram’ın seslendirmesiyle içimde tarif etmesi zor bir his uyandırıyor. Biraz geçmişe dönmek istediğim zamanların vazgeçilmez parçası. Geçmişi gülümserken hatırlatırken, geleceğe umutla bakmayı öğretiyor içimizdeki çocuğa.

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta genç diş hekimi Dt. Gizem Erdaş‘ı ağırlıyoruz.

“Show Must Go On” Queen 

En sevdiğim Queen şarkısı. Motivasyonumu kaybettiğim zamanlarda dinleyip gerçekten de modumu yükselten şarkılardan. Şarkıda da dediği gibi asla vazgeçmeyin çünkü şov devam etmeli.

“Çoban Yıldızı” Teoman

Lise yıllarımda en çok dinlediğim ve en sevdiğim sanatçılardandır Teoman. Her şarkısını ezbere bilirim ama bu şarkı benim için bambaşkadır. ”Şimdi ölmek istemem daha hiç gülmeden…” Yalnızlığı buram buram hissettiren şarkıdır bu şarkı.

“My Gift of Silence” Blackfield

Pek bilindik bir grup değildir Blackfield. İstedikleri kitleye ulaşamamışlardır ama ben onlara ulaştım ve bu müthiş şarkılarını yüzlerce kez başa sarıp sarıp dinledim. Tiryakisi olunacak şarkıdır kendisi.

“İnci Tanem” Karsu

Günümüzün en başarılı ve yetenekli sanatçılarından biri bence Karsu. Sesi alıp götürüyor insanı. Her ne kadar bu şarkıyı Tarkan dışında herhangi birinden duymaya alışık olmasak da bu kız ne yapsa çok güzel oluyor ve bu yorumu bence şahane!

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta genç diş hekimi Dt. Pelin Özbeytemur‘u ağırlıyoruz.

“Fuel to Fire” Agnes Obel

Müziğiyle, sözleriyle gerçekten ruhuma dokunabilmiştir. Asla bıkmayacağım, yeri çok başka olan şarkıdır.

“Melekler Ölmez” Mor ve Ötesi

Mor ve Ötesi şarkılarının içinde eşlik etmeyi en çok sevdiğimdir kendileri. Özellikle yeni çıkan senfonik versiyonunu dinleyin derim.

“Kol Düğmeleri” Barış Manço

Barış Manço deyince akan sular durur. ‘Kol Düğmeleri’ müzik tarihimizin en özel isimlerinden birinin, en özel parçasıdır bana göre.

“Lovesong” Adele

Bir şarkı ancak bu kadar huzur dolu olabilir. Biten günün ardından kahvenizi yudumlarken tüm yorgunluğunuzu alabilecek çok sevdiğim bir Adele şarkısıdır.

“Madness” Muse

“I need to know is this real love? Or is it just madness, keeping us afloat?”

Neredeyse bütün şarkılarını ezbere bildiğim İngiliz rock grubunun efsane şarkısı. Son bir dakikasında nirvanaya ulaştırır, insanda kaçıp gitme isteği uyandırır.

“Dünyanın En Güzel Günü” Ardıç Duygu & Doğan Duru

Mutluysam, biraz da dans edesim varsa dinlediğim kıpır kıpır, tatlı mı tatlı sözleri olan şarkı.

“Shallow” Lady Gaga & Bradley Cooper

Son zamanlarda yayınlanan şarkılar arasında en çok hoşuma giden parça diyebilirim.

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Gözde Başak Yılmaz‘ı ağırlıyoruz.

“22” Dolu Kadehi Ters Tut 

Bu senenin 22. yaşım olması sebebi ve şarkının güzelliği ile tüm 2019’u ve listemi bu şarkı ile anacağım.

“Sevmemeliyiz” Sena Şener 

Jane Austen’in ‘Gurur ve Önyargı’ kitabını okuyup, arka planda bu şarkıyı dinlemekten kitapla bağdaştırdığım, insanı içine çeken güzelim şarkı. Gerçekten ne kadar büyük bir keyif olduğunu yaşayarak öğrenmenizi öneririm.

“Don’t Stop Me Now” Queen 

Tıpkı ilk cümlesinde “Tonight I’m gonna have myself a real good time” dedikleri gibi dinleyen herkesin içini kıpır kıpır ettiren, güzel zaman geçirme garantisi veren, sizlere de aynı etkiyi vermesi umuduyla paylaşmak istediğim canım şarkı.

“Lady D’Arbanville” Cat Stevens 

Ölü olarak anlatılan Lady D’Arbanville’in aslında ölü olmayıp ikilinin ölen aşkının anlatıldığı, benim içimi burkan ve uzun yıllardır aklımda yer eden şarkı. “I’ll always be with you”

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Elifnaz Oduncu‘yu ağırlıyoruz.

“Thunderstruck” 2Cellos

Kendilerine özgü yorumladıkları şarkılarla, çelloyu bana sevdiren muhteşem bir grup olduklarını düşünüyorum. Büyük hayranlarından biriyim, tüm coverlarını sıkılmadan dinleyebilirim.

“Panaroma Harem” Ceza

Rap müzik galiba vazgeçilmezlerim arasında ve bu şarkı da en sevdiklerimin başında geliyor.

“Chandelier” Sia

En favori şarkılarımdan biri ne zaman moralim bozuk, enerjim düşük olsa bu şarkıyı dinleyip kendime gelirim.

“Here Comes The Rain Again” Hypnpgaja

Lise zamanlarımdan beri en sevdiğim şarkı bu olabilir ki, eminim çoğu kişinin de o zamanlar favori şarkılarındandı. Bu zamana kadar bu şarkıyı dinlemekten hiç vazgeçemedim.

“Öyle Bir Yerdeyim Ki” Selda Bağcan 

Bu şarkıyı nasıl anlatsam bilemiyorum, her dinlediğimde beni alıp başka yerlere götürüyor.

“Sokak Lambası” Yirmi7

Grup olarak çok iyiler bence. Hak ettiği değeri göremeyen bir ekip olduklarını düşünüyorum. Bu şarkıları en sevdiklerimden. Umarım ileride hak ettikleri değeri görürler.

“Sevdana Gönül Verdim” Haluk Levent

Haluk Levent en sevdiğim sanatçılardan olabilir. Bu şarkıyı seçerken çok kararsız kaldım, şarkılarının hepsini ayrı ayrı çok beğeniyorum.

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Simge Emek‘i ağırlıyoruz.

“Ayayay” Bratia Stereo 

Tüm zamanların en sevdiğim şarkısı olur kendisi. Tekrara alıp, bıkmadan saatlerce dinleyebilirim… Özellikle uzun günlerin ardından akşam eve dönerken dinlendirici bir hava yaratıyor.

 “Decency” Balthazar

Balthazarı keşfettiğim şarkı. Bana hava olarak Arctic Monkeys grubunu anımsatıyor bu şarkıları. Listemde altlarda kaldığı için ben de uzun süredir dinlemiyordum, bu vesileyle hatırlamış oldum.

“Kalamadım” Yalın

En sevdiğim şarkıyı başta paylaşmış olsam da, en sevdiğim şarkıcı yıllardır tereddütsüz Yalın’dır. İstisnasız her şarkısını severek ve keyifle dinlediğim başka bir şarkıcı yok sanırım. Bu listeye de bir şarkısını koymasam eksik kalırdı. Aynı zamanda 79 saat dinleme ile 2018 yılında Spotify’da top artistim olmuş. Tabiki gram şaşırmadık!

 “Fool Like You” Kovacs

Son keşfettiğim şarkılardan. Ben de daha yeni dinlemeye başladım, ama uzun bir süre ismini unutturmayacak gibi.

“Cool Kadın” Ajda Pekkan 

Her kız grubunun duyunca çığlık çığlığa birbirine sarılarak söylediği bir şarkı olur ya, ben ve en yakın arkadaşlarım için o şarkı bu. En az 4-5 farklı geceden bu şarkıda çekilmiş videomuz vardır ve her seferinde aynı heyecanı yaşıyoruz.

“Thunderclouds” Sia

Yakın kız arkadaşlardan bahsetmişken bu şarkıyı da paylaşmak istedim çünkü bizim için ilginç bir anısı var. Bu şarkıyı ilk duyduğumuzda tatilin son günü Alaçatı’dan Çeşme’ye gitmeye çalışıyorduk ve her zamanki gibi geç kalmıştık. Taksiden inmeden önce son anda keşfedip hemen o gün listelere eklediğimiz bir şarkıdır.

“Drop the Game” Flume 

Üniversiteye hazırlık senemde en çok dinlediğim şarkı sanırım. Çok stresli ve zorlandığım anlarda hep bu şarkıya dönerek rahatlıyorum.

“Gel Bana” Mustafa Sandal 

90’lardaki Mustafa Sandal ile aynı tadı veren 2019 çıkışlı şarkı. Kısacası bayıldım! Türkçe Pop’un en güzel zamanlarını hatırlatıyor.

“When I Win” Miyagi 

Son ses dinlemelik tam bir uzun yol şarkısı.

“The Man Who Sold The World” David Bowie 

Her Bowie şarkısı gibi bu da zamansız…

MEDENTİKA Genç Blog‘da haftanın konuğu Medipol Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bölümü Doktora Öğrencisi Baran Ağırbaş.

“Giorgio by Moroder” Daft Punk 

50’lerden 2000’lere, geleceğin müziğini ve synthesizer ile birlikte elektronik müziğin gelişimini anlatan eşşiz bir parça olup çene cerrahlığının yanında DJ olmamda beni etkileyen parçaların başında gelir.

“Poseidon” (Solee Remix) Sebastien Leger 

Beraber aynı sahneyi paylaşma fırsatı bulduğum, elektronik müziğin efsane isimlerinden Sebastien Leger’in bu parçası, melodisi ile herkesi etkileyebilecek nitelikte.

“No Man No Cry” (Jimmy Sax Version) Oliver Koletzki 

Güneşin doğuşu ile birlikte mükemmel uyum içerisinde dinleyebileceğiniz, saksafonla elektronik müziği birleştiren eşsiz bir mix.

“Acamar” Frankey & Sandrino 

Özellikle yaz döneminde insanı günün her anında keyifli hissettirebilecek, defalarca dinlemekten sıkılmayacağınız bir parça.

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta genç diş hekimi Dt. Berkay Günyüz‘ü ağırlıyoruz.

“Bohemian Rhapsody” Queen

3 ayrı bölümden oluşan bu şaheser gelmiş geçmiş en iyi şarkı olabilir.

“Jungle” Tash Sultana

Giriş kısmı çoğu kişiye uzun gelebilir ama melodisinin güzelliği bana keşke daha uzun olsa dedirtiyor.

“Someone Like You” Adele

Şarkı çıktığından beri dinlemekten vazgeçemediğim, dönemi geçmeyecek şarkılardan biri.

“Yalan” Athena

Athena’yı seviyorum ve şarkılarından çok uzak kalamıyorum. Bu parça tekrar tekrar başa sarıp sıkılmadan dinlediklerimden.

MEDENTİKA Genç Blog‘da haftanın konuğu İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Beyza Yeter.

“Perfect Places” Lorde 

Son zamanlardaki favori şarkım. Sorumluluklarımı bir yana bırakıp bazen gözlerimi kapatarak kendimi akıșa bırakmam gerektiğini hatırlatan bir şarkı.

“Left Hand Free” Alt-J 

2 saat sürse de sanki tüm gün sürmüș gibi gelen anatomi dersinden sonra dinleyip kendimize geliyoruz:))

“Hep Yaşın 19” MFÖ 

Dinlerken genç olduğumu ve bunun güzelliğinin farkına varıyorum. Her yaşın güzelliği ayrı olsa da, yașlanınca sıkıcılașmamak dileğiyle…

“Dağları Deldim” Özlem Tekin 

Biz kadınlar olarak çok güçlüyüz, istediğimiz her şeyi başarabiliriz. Bu şarkıyla bunu anımsayıp kendime güveniyorum.

“Jest Oldu” Karsu 

Mustafa Sandal’ın yeri ayrı olsa da Karsu’nun sesinin büyüleyiciliği bu şarkıyı apayrı bir yere koyuyor benim için. Uzun zamandır dinlediğim en iyi seslerden. Umarım ülkemizde değeri bilinir.

“Bad Reputation” Joan Jett&The Blackhearts 

Lisede keşfettiğim ‘Freaks and Geeks’ dizisinin introsu. Çok keyifli bir diziydi.

Huzurlu, renkli ve bol müzikli günlere…

MEDENTİKA Genç Blog‘da bu hafta genç diş hekimi Dt. Berkay Günyüz‘ü ağırlıyoruz.

“Bohemian Rhapsody” Queen

3 ayrı bölümden oluşan bu şaheser gelmiş geçmiş en iyi şarkı olabilir.

“Jungle” Tash Sultana

Giriş kısmı çoğu kişiye uzun gelebilir ama melodisinin güzelliği bana keşke daha uzun olsa dedirtiyor.

“Someone Like You” Adele

Şarkı çıktığından beri dinlemekten vazgeçemediğim, dönemi geçmeyecek şarkılardan biri.

“Yalan” Athena

Athena’yı seviyorum ve şarkılarından çok uzak kalamıyorum. Bu parça tekrar tekrar başa sarıp sıkılmadan dinlediklerimden.

MEDENTİKA Genç Blog‘da haftanın konuğu Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Elif Coşkuner.

“Somewhere Only We Know” Keane

En sevdiğin şarkı hangisi sorusuna ilk cevabımdır kendisi. Bir çok kişinin coverlamasına rağmen şarkının muazzam duygusunu en iyi yansıtan yine Keane. İnsanı alıp götürüyor…

“Im Still Here” Sia

Güçlü bir sesin ve kadının şarkısı. Mod yükselten şarkılardan. Özellikle cerrahi sınavınız yaklaşmışsa her şeye küçük bir ara verip dinleyebileceğiniz bir şarkı.

“We Are The People” Empire Of The Sun

Dikkat, parçadaki müthiş ahenk tekrar tekrar dinlemenize sebep olabilir! Şarkı aynı şarkı ama sizin değişen ruh hallerinize inanılmaz bir adaptasyonu söz konusu. Bu da şarkıyı destansı kılıyor. 8 yıl önce yayınlanmasına rağmen benim için hala çalma listemin vazgeçilmezi.

“Instant Crush” Daft Punk

Zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım, içinde kaybolduğum, bir kere duyup bulmak için çok çabaladığım ve bulduktan sonra da dinlemekten asla bıkmadığım bir şarkı.

“Bi dans etsek” Bedük

Ülkemizde değeri bilinmeyen elektronik müzik ustası Bedük’ün bu şarkısı, ismi gibi dansa bir davetiye. Benim için zamansız ve inanılmaz iç ısıtan bir şarkı. Aç ve dans et:)

Medentika Genç Blog‘da haftanın konuğu İstanbul Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3. sınıf öğrencisi İlayda Demircioğlu.

“Fast Car” Ryan Montbleau & Tall Heights

Orijinali Tracy Chapman’a ait olan bu şarkıyı ilk ne zaman dinledim hatırlamıyorum. Fakat her dinleyişimde kendimden biraz daha uzaklaşıp, şarkının hikâyesinde tekrar tekrar kaybolduğum doğrudur.

“Love&Hate” Michael Kiwanuka

Çok değer verdiğim ve abim saydığım bir müzisyen sayesinde tanıştım bu şarkıyla. Tek başıma çalıp söyleyebileceğim ve sesime gideceğini düşündüğüm bu şarkıyı eve gidince tekrar tekrar dinlemiştim sanırım. O gün gitarımı elime alıp kendimce tarzıma uyarlamıştım. Kendi tarzıma yakıştırdığım ve dikkatlice dinleyince ince ve hoş mesajlar içeren bu şarkıyı, ne dinlemekten ne de söylemekten bıkmayacağımı bilirim. Çünkü bana göre insanların içinde bir yere dokunan hiçbir şarkı eskimeyecektir.

“Diamonds and Rust” Joan Baez

Joan Baez kendime örnek aldığım ve hayranı olduğum bir sanatçıdır. Müzik alanında ulaşmak istediğim noktadır, zirvedir benim için. Müziğinin gücü ses kuvvetinden ziyade hislerini ve acıları yansıtan ipeksi ses tonundan, tavrından ve iğneleyici sözlerinden anlaşılır. Her şarkısında hüzünlü ve sakin ses tonuna sahip bu kadının bu şarkısı da maalesef ki altında üzücü anılarını gizlemekte.

“While My Guitar Gently Weeps” Santana

Bu cover, bir şarkıya nasıl aidiyet katılacağının ve bambaşka bir hale getirilebileceğinin kanıtı olan şarkılardan biri fikrimce. Şarkı akıp giderken inceden gelen, Latin esintileriyle harmanlanmış, belki çoğu kimse tarafından teknik açıdan zayıf sayılabilecek fakat hissiyat açısından güçlü, duygu yoğunluğuyla dolu sololarıyla insanı kendine bağlayan, kendini dinlettiren bir şarkı. Santana’nın ne kadar iyi bir gitarist olduğunun ötesinde, ne kadar iyi bir müzisyen olduğunun da kanıtı.

“Bu Biçim” Cem Karaca

Cem Karaca’nın diğer şarkılarından çok daha sonra tanıştığım bir şarkısı bu. Hakkında söylenebilecek pek bir söz bırakmayan, insanın içine içine işleyen bir parça. Diyebileceğim belki de tek şey, bana kalırsa hiçbir şarkının bugüne dek bu biçimde söylenmediğidir.

Medentika Genç Blog‘da 2019’un ilk konuğu İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Hazel Fırat.

“Game of Thrones Theme” Break of Reality

Çoğu kişi gibi ben de Game of Thrones fanıyım.  İlk sezonlarını arka arkaya izlerken bu grubun çello coverını dinledim -yaklaşık beş sene önce- ve çellonun sesine aşık olup çalmaya başlamaya karar vermemde ve çelloya olan tutkumda büyük etkisi oldu. O yüzden yeri her zaman ayrıdır:)

“Una Noche Mas” Yasmin Levy

Geçtiğimiz yaz İspanya’da 2 ay geçirdikten sonra Latin kültürüne iyice merak salıp youtube’da şarkıları karıştırırken tesadüfen tanıdım Yasmin Levy’yi ve dinler dinlemez beni kendi içine çekti. Şarkı sözlerinden hiç birşey anlamasam da her dinlediğimde, ki sürekli dinlediğim şarkılardandır, aynı duyguları ve hüznü aynı yoğunlukta tekrar tekrar hissettiğim bir şarkı.

“Aşk Durdukça” Yüksek Sadakat 

Benim için yeri asla değişmeyen, eskimeyen bir grup. Her zaman açıp dinlemem belki ama bir radyoda veya bir yerde rast gelsem keyifle dinlerim her şarkısını. ‘Aşk Durdukça’ da en güzel şarkılarındandır bence.

“Next to Me” Imagine Dragons

Son zamanlarda başa sarıp sarıp dinlediğim bir şarkı. Bir şarkıyı sevmem için ilk 10 saniyesinde sevdiysem tamamdır benim için:) ‘Next to Me’ de öyle oldu ve bıkana kadar da dinleyeceğime eminim.

“Californication” Red Hot Chilli Peppers

Tembellik etmek isteyipte yatağa uzandığımda listemde ilk açtığım şarkılardan.

“Paramparça” Müslüm Gürses 

Benim de içimde biraz arabesk var sanırım.

“Fragile” 2 Cellos 

Ders çalışırken en güzel gidenlerden.

“Canción del Mariachi”  Sun

En zor kalktığım sabah sekiz dersleri için, sabah uyanır uyanmaz perdeyi bile açmadan beni biraz canlandırsın diye dinlediğim, çok da tatlı bir şarkı bence:)

Medentika Genç Blog‘da haftanın konuğu Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Ezgi Türkoğlu.

“Mykonos” Fleet Foxes

Bu şarkıyla lisede tanışmıştım. En yakın arkadaşımın en sevdiği şarkıydı. Her gün birkaç kez mutlaka dinler, birlikte sınavların olmadığı günlerin hayalini kurardık. Aradan yıllar geçti ve sınavlar hiç bitmedi ama biz hala güzel günlere olan inancımızı yitirmeden bu şarkıyı dinlemeye devam ediyoruz.

“Breathe” Fleurie

Fleurie’nin o kadar muhteşem bir sesi var ki insanı anında etkisi altına alıyor. Şarkının etkisi de adında gizli. Yorgun geçen günlere birebir.

“Varud” Sigur Ros 

İskandinav müziklerini oldum olası çok sevmişimdir. Bu grubu da lisede keşfetmiştim ve o günden beri mutlaka playlistimde yer alır.

“Faulkner’s Sleep” Evgeny Grinko 

Hayatım bir playlist olsa listenin başı kesinlikle bu olurdu. Benim için en güzeli olduğu için sona sakladım. İnsanın içini eriten, akıtan, her dinlediğimde bende çok uzak yerlere gitme isteği uyandıran, Evgeny Grinko’nun bana göre en muhteşem parçası.

MEDENTİKA Genç Blog‘da haftanın konuğu genç diş hekimi Dt. Reyhan Durmuş.

“Dance Me to the End of Love” Leonard Cohen

Bütün hayatın boyunca arka fonda hangi şarkı çalsın sorusunun bendeki cevabı. Yıllarca dinlesem bıkmam. Huzurdur. Yeri başkadır.

“Sarhoş” Aşık Mahsuni Şerif

Ablam sayesinde bir tarafım hep türküleri, halk müziğini, sanat müziğini dinler ve sever oldu. Bazı zamanlarda günümüz müzikleri hislere, anlara tam tercüme olamıyor. Öyle zamanlarda dinlenilesi muziklerden.

“El Cuarto De Tula” Buena Vista Social Club

Bu şarkı bende bir görüntü canlandırır. Sıcak bir gün batımı, deniz dalgaları, kumsal, dans. İşten, sınavlardan, yoğunluktan çok mu sıkıldınız? O zaman bu şarkıyla biraz mola!

“Roll Jordan Roll” Topsy Chapman

’12 Years a Slave’ filminin unutulmaz sahnesi ve filmin o can alıcı cümlesi:

“I don’t want to survive. I want to a live.”

Bu şarkıyı (şarkı demek doğru olur mu bilemedim, bizdeki ilahi gibi bir şeye karşılık geliyor sanırım) kendimi güçsüz hissettiğim, pes etmek istediğim zamanlarda dinlerim. Beni tuhaf bir şekilde gaza getiriyor.

“Hoşgeldin” Kalabalık Bando

Bir çoğumuzun en sevdiği şeylerden biridir kulaklık takıp amaçsızca uzun uzun yürüyüşler yapmak. Kendimizi dinlemek istediğimiz zamanlar… Öyle zamanlarda bir şans verin derim.

“Böyle Bir Sevmek” Ahmet Kaya

Atilla İlhan yazmış, Ahmet Kaya söylemiş. Daha ne olsun. İnsanın içini kıpır kıpır yapan bir şarkı.

MEDENTİKA Genç Blog‘da haftanın konuğu genç diş hekimi Dt. Gamze Kızıl.

“Perdono” Tiziano Ferro 

İtalyancayı bana sevdiren ve ilk ezberlediğim yabancı şarkı. Ortaokul yıllarımın vazgeçilmezi olmuştu.

“Phantom of the Opera” Sarah Brightman&Antonio Banderas

Üniversitede yurtta kalırken en yakın arkadaşımla günlerce dinlemiştik. Operayı o zamanlar sevmeye başladım ama hala bir opera dinletisine gidemedim.

“Scandalous” Misteeq

Kedi Kadın filmiyle keşfettiğim efsane şarkı. Kendimi enerjik hissetmemi sağlıyor. Kulaklığımı takıp açtığımda bütün günün yorgunluğunu alıyor.

“Superstar” Jamelia

Jamelia’nin ses tonunu çok beğeniyorum. Lise yıllarımda keşfettiğim bir şarkıydı, hala  dinliyorum. Tiziano Ferro ile yaptığı düeti de çok beğenmiştim, güzel bir ikili olmuşlardı.

“Hasat Zamanı” Ceza

Ceza benim için çok değerli. Rap ile tanıştığımda tam bir Ceza hayranı oldum. Bütün şarkılarını ezbere bilirim:)

“Mary Jane” Burry Soprano

Bu aralar tam bir Mary Jane hastası oldum, çok sık dinlediğim Türkçe şarkılar arasına girdi. Modumu inanılmaz yükseltiyor. Bazen hasta aralarında açıp günüme heyecan katıyorum:)

MEDENTİKA Genç Blog‘da haftanın konuğu genç diş hekimi Dt. Sefa Ercan Önal.

“One More Cup of Coffee” Bob Dylan 

Arkadaşımın önerisiyle çalma listemin başını çeken kült şarkılardan. Bob Dylan’ın orijinal 1976 kaydının yanı sıra Frazey Ford’un coverını da dinlemelisiniz.

“Ocean Drive” Duke Dumont

Özellikle background düzenlemesine hayran kaldığım, modunuzu anında değiştirecek şarkılardan.

“Fill Your Brain” Harrison Brome

Şans eseri denk geldiğim şarkılardan biri. Tam bir melankoli etkisi, dinledikçe sevilen türden.

“Dönence” Barış Manço

Listemin tek Türkçe şarkısı. Ne kadar sevdiğimi yazsam bile eksik kalabilir. Şarkıya girmeden önceki ilk bir dakikası boyunca bile hayran kalıyorsunuz.

MEDENTİKA Genç Blog‘da haftanın konuğu genç diş hekimi Dt. Tansu Topaloğlu.

“Yüksek Dağlara Doğru” Koliva

Beni tanıyan çok iyi bilir nasıl tam bir ‘Karadeniz Kızı’ olduğumu. Zorlukları, sevgiyi, inadı, pes etmemeyi, Karadeniz insanını hatırlatan, kemençe sesiyle birden dağların tepesinde, gür ağaçların gölgesinde huzur bulduğum, iki büyük ikilemin ‘Aşk mı, Karadeniz mi?’ arasında kaldığım bir şarkıdır kendisi benim için. Kısa bir Karadeniz turuna ne dersiniz?

“Comptine d’un Autre Ete” Yann Tiersen

Her zaman şarkıların sözleri mi olmalı? Bu sefer de sözleri biz yazalım.  Üzgünsen mutluluğu hayal et, yorulduysan en güçlü olduğun zamanı hayal et… Sadece ‘Hayal Et’.

“Küçüğüm” Ezginin Günlüğü

Sanki çok yaşlıymış gibi… Nerde o eski, siyah beyaz hayatlar? Gecenin karanlığında, elinde bir kahve belki de, ama şehrin ışıklarını görerek. Bir tek sen yoksun, bir tek senin hayatın yok, bir tek sen üzgün değilsin. Sadece içindeki çocuğa kulak ver. Sen hiçbir çocuğu cesaretsiz gördün mü, yapamam dediğini duydun mu?

“BonBon” Era Istrefi

Evet, kıpır kıpırlığı da unutmamak gerek. Bir protez stajı sabahı herkesin modu düşükken girdi kendisi hayatıma. Sonrası taklitler, eşlik etmeler… Tabiki de klipteki monttan almadım:)

“Ode to My Family” The Cranberries

Gerçekten ailem için.  Özel yorumuyla, özel sesiyle, özel müziğiyle çok uzun zaman önce hayatımda yer edinmiştir. Bazen gözlerim dolar, bazen güç verir. Ve en sevdiğim kısmı ‘and people everywhere think something better than i am’.

MEDENTİKA Genç Blog‘da haftanın konuğu Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Elif Koçak.

“Valerie” Amy Winehouse

Orta okul sonlarında keşfettiğim ve hala en sevdiğim sanatçı olan Amy’nin en harika şarkılarından biri bana göre. Bu kadar yıldır dinlemekten hiç bıkmadığım, her dinlediğimde ilk dinlediğim gibi hissettiren efsane şarkıdır kendisi.

“At Last” Etta James

Bir şeyi çok istersin ve sonunda olur ya, bu şarkı onu anlatıyor işte. Benim için yeri çok ayrı ve çok özel.

“Take Five” Dave Brubeck

Jazz dünyasında 5/4’lük ritmin tek ve en başarılı örneğidir take five. O yüzden genelde enstrümantal jazz denince ilk o akla gelir. Sözlü versiyonları olsa da bazen bir yemeğin tarifi nasıl eskiden geliyorsa ve değişince aynı tadı vermiyorsa ‘Take Five’ da alto-saksafon, piyano ve davul üçlüsü dışında aynı tadı vermez.

MEDENTİKA Genç Blog‘da haftanın konuğu Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Büşra Göl.

“Benimle Kayboldun” Kaan Boşnak

Sadece müzik olarak değil de, normal hayatta da sohbet ederken duymak isteyeceğim bir sesi var. Çok güzel.

“When We Are High” LP

Saatler süren anatomi dersinden sonra, yani kafamız iyiyken beni yaşama döndürmeye ikna eden şarkı.

“Ankara” Vega

Ankara’da yaşamaya başlayınca içinde bu şehrin geçtiği şarkılara biraz merak salıyorsunuz.

“Believer” Imagine Dragon

Arkadaşımın tavsiyesi üzerine dinlemeye başladığım bir şarkı. Birine sinirlendiğimde sakinleştiriyor ilginç bir şekilde.

“No Roots” Alice Merton

Tek başıma yürüdüğüm yolun çabuk bitmesini istiyorsam bunu açarım. Çünkü bu şarkının etkisiyle yarım saatlik yolu 15 dakikada gidiyorum.

“Kaçın Kurası” Sezen Aksu

Olmazsa olmaz:)

MEDENTİKA Genç Blog‘da haftanın konuğu genç diş hekimi Dt. Furkan Yıldırım.

“Forever Yours” Furns 

Yakın zamanda keşfettiğim ve yoğun günlerin akşamında beni dinlendiren, son gözdem olan şarkı.

“Wonderful Tonight” Eric Clapton 

Eric Clapton’ın huzur veren melodisiyle en beğendiğim şarkılarından birisi.

“Best Shot” Jimmie Allen 

Benim için kesinlikle tam bir gün batımı şarkısı! Şehrin yoğunluğundan uzak bir deniz kenarında, gün batımına doğru manzaraya karşı dinleme planım var!

MEDENTİKA Genç Blog‘da haftanın konuğu Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Onur Tolga Tarlabölen.

“Isara” Eluveitie

Ruh halimin şarkılara yön verdiğini fark ettikten sonra bunun tam tersini yapabilir miyim acaba diye aklımdan geçirdiğim zamanlardan kalma bir parça. ‘İnis Mona’ gibi bir şaheser ile tanıdığım grubun, yorgun ve yoğun geçen bir günün ve gecenin ardından, güneşin doğmaya başladığı o ilk dakikalardaki huzuru ve umudu, dinlerken bana yaşatması işte bu parça sayesinde olmuştur.

“Bir Kadın Çizeceksin” Manga

Sözlerini tüplü televizyonda birer dakikalık ses kaydedebilen bir telefonla biraz uğraş ile elde ettiğim, ardından o gün bu gündür söylemeye devam ettiğim, son sessizliğinde tüylerimi diken diken edip ardından adeta beni silkeleyen bu şarkıya ve rutinimdeki nice şarkı için Manga’ya teşekkürler.

“Kime Ne” Athena

Yolda yürürken dinlerseniz eğer, saçma hareketler içerisine girebileceğiniz, adımlarınızla ve kafa sallamayla ritim tutulacak bir şarkı. Not: Etrafa bakarsanız eğer, Ne yapıyor? diye size bakan gözleri farkedebilirsiniz. Demişler ya işte ‘Kime Ne’?

“The Final Countdown” Europe

80’li yıllarda gençliğinin hareketli dönemlerinde olan babamın, o günlerden topladığı bir sürü kaset arasında tanıştığım grup. O kasetler ki bana Modern Talking, Opus, Laura Branighan, Alphaville gibi bir çok grubu ve şarkıcıyı tanıtmıştır. Teşekkürler baba…

“In My Life” The Beatles

İnsan şarkılara anılarını ve bazen de umutlarını yükler derler genelde. İşte bu şarkı benim için bir çok şeyi ifade ediyor. Teşekkürler Dt. Tansu Topaloğlu.

Medentika Genç Blog‘da haftanın konuğu genç diş hekimi Dt. İrem Yaman.

“Long Way” 77 Bombay Street 

İsviçreli 4 kardeşin kurduğu bu dünya tatlısı grubu 2012’de bu şarkısıyla keşfetmiştim. Her dinleyişimde içime bir huzur dolar.

“Breakaway” Kelly Clarkson 

Özellikle lise yıllarımın depresif zamanlarında dinlemeyi çok sevdiğim, güzel bir şarkı. ’I’ll spread my wings, and I’ll learn how to fly | I’ll do what it takes, till I touch the sky’

“The Call” Regina Spektor 

Narnia Günlükleri’nde Prens Caspian ve Suzan’ın ayrılış sahnesi vesilesiyle dinlediğim bir şarkı, kesinlikle çok güzel.

“Fevgo” Orfeas Peridis 

Yunan müzikleri ve Türkçe’ye uyarlanan, uyarlanmayan o güzel şarkıları o kadar yakın ki bize. Her şarkıda kendimizden bir şey buluyoruz. Orfeas Peridis’in o güzel ve bence biraz acıklı sesini dinlemeyi çok seviyorum. Diğer bir şarkısı ’Kati Mou Krivis’ de yine favorilerimden.

“Koparılan Çiçekler” Sertab Erener 

Sertab Erener amatör solistliğimde şarkılarını söylemeyi en çok sevdiğim sanatçılardan biri. Müthiş bir kadın!

Medentika Genç Blog‘da haftanın konuğu genç diş hekimi Dt. Zuhal Kam.

“Littlest Things” Lily Allen

Siz dinlerken bir yandan da zihninizde klip çekebilme imkanı veren bir şarkı.

“Timing” Kevin Johansen

Kişisel gelişim için sadece kitap almanıza gerek yok, aynı zamanda şarkısını da dinleyebilirsiniz. Müthiş bir gaza getirici ve ‘içinden nasıl geliyorsa öyle yaşa’ şarkısı.

“Sıkılmış Macun, Diş Fırçan” Ansızın Bi’İnfilak

Şarkının bu listede yer almasının en önemli sebeplerinden biri, şarkının güzel olması dışında, grupta diş hekimi olmamasına rağmen bizden bir şeylere yer vermesi. Gerçi bizim düşündüğümüz anlamda bir sosyal mesaj taşımasa da, şarkıyla yakınlık kurmamızı engellemiyor.

“Dirty Dirty” Charlotte Cardin

Sanki normal konuşsa da şarkı dinliyormuşuz gibi bizi mest edecek ses rengine sahip bir vokalisti içerir. Ama benim 172727838 kez dinlememi sağlayan daha çok şarkının hoşluğudur.

Medentika Genç Blog‘da haftanın konuğu Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Nadide Yıldırım.

“Arnavut Kaldırımı” Demet Sağıroğlu

90’lardan günümüze, yıllandıkça güzelleşen, oldukça kaliteli olduğuna inandığım bir şarkı. Her dinleyişte alıp götüren, hüzünle karışık çocukluğuma dair tatlı bir his.

“Bırak Beni Böyle” Karsu

Son zamanlarda sesinin tınısından oldukça etkilendiğim ve dinlemeye doyamadığım caz müzisyeni. Gözlerimi kapatıp, hissederek dinlediğimde etkisine kapılmamam mümkün değil:)

“Bodrum” Yüzyüzeyken Konuşuruz

Seyahat etmekten aşırı keyif alan biri olarak uzun yolculuklarımın vazgeçilmezi. Özellikle alıp başımı gitme isteği hissettiğim anlarda bir doz mutlaka alınır.

“Hey You” Pink Floyd 

Lise yıllarımda keşfettiğim efsanevi grup. Tüm şarkılarında inanılmaz derin anlamlar yüklü, ancak ‘Hey You’ ile insanın içine, içindeki o ‘duvar’a, duvarın ardındakilere adeta bir haykırış. Yalnızlığa, karanlığa ve tüm umutsuzluğa rağmen, içindeki ışığı kaybetmemeye bir çağrı gibi. Her dinlediğimde duyguları coşturan, sarsıcı bir etkiye sahip.

Medentika Genç Blog‘da haftanın konuğu genç diş hekimi Dt. Gizem Saydul.

“We Are Young” Fun

Bu şarkıyı yıllardır dinlerim ama her seferinde farklı şeyler hissettirmeyi başarıyor. Genç ve genç hissedenler için dinlemelerini öneririm, listemdeki en favori şarkım diyebilirim.

“One Thing” Lyan

Uzun zamandır duyduğum en iyi ses olabilir. Emeğine ve azmine hayran kaldığım biri, o yüzden bu listede yer almasını istedim. Umarım ülkemizde değeri bilinir.

“Hayal Edemezsin” Fikri Karayel

Benim çok sevdiğim, bende yeri apayrı olan bir parça. Yakın arkadaşımın tavsiyesi üzerine dinledim ve vazgeçemedim.

“Ne Farkeder” Yüzyüzeyken Konuşuruz

Son dönemlerde çıkan şarkılardan bence en iyisi. Dinlerken yoğun hisler içine düşüyoruz.

Medentika Genç Blog‘da haftanın konuğu İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Ceren Özdemir.

“Bırak Beni Böyle” Karsu

İpek gibi bir ses bu. Bu başka bir şey. Sadece gözlerini kapat, kendini bırak. Bakma, görme… Mutlaka dinle.

“Back to Black” Amy Winehouse

Amy Winehouse’un benim için yaşamaya devam eden şarkısıdır bu şarkı. Klasik ama hala güzel. Herkes incitir sevdiğini diyorlar ya hani. Halt etmişler. Sadece incitmiyor, diyorsun bu şarkıyı dinleyince. Çünkü Back to Black’in gerçek bir şarkı olduğunu ve o Black’in defalarca ‘Blake’ olarak okunduğunu biliyorsun artık.

Amy ne yaşadıysa hepsini yazmış. Ne hissettiyse onu anlatmış. Otobiyografik şarkı niteliğinde hepsi. Eğer bir insanın zihnine girmek istiyorsan, işte sana bir fırsat. Onun hayatına dair ne merak ediyorsan anlatıyor Amy. Hepsi orada. Bunca zaman da oradaymış. Sadece biz çok geç fark etmişiz.

“Ay Tenli Kadın” Ufuk Beydemir

‘Al aklım gibi hissini, al çünkü özlüyorum.’ Aslında başkası tarafından söylenebilecek her cümleyi kendi içinde barındıran bir şarkı. Gereken her türlü duyguyu zaten dinlerken sana hissettiriyor. Hayatımın çok değişik bir evresinde hayatıma girdi bu şarkı, bu yüzden söyleyebileceğim tek şey: Bunu bize neden yaptın Ufuk?!

“Benim Ol Dedin” Barış Kocatürk

Sözleri ile gülümsetebilen bir şarkı bu şarkı. Gereksiz metaforlar, şairane bir dil, süslü edebiyat, ağdalı sözler… Asla yok! Sana netlik vaad ediyorum Frodo. Üstelik Barış Kocatürk’ün mutlu ederken düşündüren tek şarkısı bu dinlediğin şarkı olabilir, zira diğerleri seni ‘depresyon eşliğinde’ düşündüren tarafta yer alıyor.

“Dead and Lovely” Tom Waits

Bir şeylerin değerini sadece kaybettiğinde anlamakla ilgili. ‘Ölü ve güzel şimdi.’

“Seven Nation Army” Postmodern Jukebox

Lin Pesto’nun ‘Yananı Görür Allah’ coverından sonra en çok dinlediğim cover gruplarından biridir Postmodern Jukebox. Üniversite hayatımdaki ilk sahne deneyimimde de bu grubun şarkılarından birini söylediğim için ayrı bir yere sahip bende. Cover dediğin kesinlikle böyle olmalı. Şarkıyı asıl şarkıcısı gibi söylemeye çalışmaktansa tamamen bambaşka yeni bir şey yaratmalı… Bu bahsettiğim iki ismi de önemli kılan işte bu.

“Mendil” Vega 

Kendi zamanının en iyilerindendi Vega. Umarım senin de çocukluğunun bir dönemine denk gelmiştir. Çünkü sesi, duygusu 11-12 yaşlarıma denk geldiği için defalarca loop’a girip birçok şarkısını bağıra çağıra söylemişliğim var. Bir dönem Şebnem Ferah’tan daha çok dinlediğim gruptu bu grup. Ama sana sadece bu albümündeki şarkılarını öneriririm. (Elimde Değil, Uçları Kırık, Hafif Müzik vs.) Zira 2017’de piyasaya geri dönüş çabaları oldu fakat bana kalırsa bu yeni şarkılarından hiçbiri eskisiyle aynı tatta değil. Yani benim için eski albümü old but gold. (Bu arada evet, o yaşlarımda bile yine mi derbeder, yine mi jiletmişim.)

Not: Şarkı mesajımız; “Ağlatan da sensin, o yüzden mendilin de olmalı yanında.”

“Mutsuz Punk” Yasemin Mori

Bak şimdi sana bir sır vereceğim. Bu Büyük Ev Ablukada’lar, Adamlar, Yüzyüzeyken Konuşuruz’lar yokken yani daha popüler olmamışken 2008’de bu kadın ‘Hayvanlar’ isminde bir albüm çıkarmıştı. Seveni oldu tabi, ama bunlar nasıl sözler diyeni de çok oldu. Çünkü Mutsuz Punk şarkısında “Bu da atın kafası” diyerek giriyordu mevzuya. Ama anlatıyordu da bir yandan. “Beni nasıl isterdin?” diyordu çaresizlikle mesela bir anda. Boğazın düğümleniyordu bu sorusuna. Ezilip büzülüyordun şarkıyı dinlerken. Sonra bunu sorunca karşısındaki kişinin cevabını da söylüyordu sana. “Ah, dedi. Kalbinde bu neyin acısı…”

Medentika Genç Blog‘da haftanın konuğu Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Gizem Nur Yaman.

“Sezenler Olmuş” Yeni Türkü

Her dinlediğimde alıp götürür, bir yerlerde dinlendirip geri getirir bu şarkı beni. Öyle garip bir huzuru var benim için:)

“Goodbye” Apparat

Öylesine bir şeylerin ötesinde, eğer gerçekten ‘müzik’ dinlemek isterseniz kesinlikle bu gruba bir bakın derim. Bir araya gelebilecek en iyi notalar, en doğru enstrümanlarla aşırı iyi! Kulaklıkla dinlenmesi halinde katman katman sesleri, duymanın ötesinde hissediyorsunuz. Ayrıca bu şarkı aynı zamanda, çok sevdiğim bir dizi olan ‘Dark’ın da introsudur.

“Dabei” GFM

Ben boş zamanlarımda dans ediyorum ve bazen de sevdiğimiz şarkılar için bir ekip eşliğinde kareografiler oluşturuyoruz. Bu şarkı da son zamanlarda üstünde çalıştığımız bir şarkı ve aynı zamanda sözleri ve müziğiyle kuzenime ait bir şarkı. GFM! Takipte kalın, pişman olmazsınız:)

“Lemon Tree” Fools Garden

Tam bir sabah neşesi şarkısı! Duyar duymaz neşelenip dans etme isteği uyandırıyor bende:)

Medentika Genç Blog‘da haftanın konuğu Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Eylem Karasu.

“Yakın” Koray Candemir

Koray Candemir’in o karakteristik sesinin yanında Özdemir Asaf’ın o duygu yüklü şiiri… Şarkıyı ne zaman dinlesem gitar çalmaya başladığım dönemleri anımsıyorum. Bilmediğim bir şekilde içine çeken bir özelliği var, bu da şarkıyı büyüleyici kılıyor.

“Kafakafka” Redd

İlk dinlediğim zamanlar, ‘bu nasıl şarkı, Redd’in eski tadı kalmamış’ demiştim:) Lakin zamanla dinleyince aslında günlük koşuşturmacanın ardından yorgunluk kahvesi gibi geldiğini fark ettim. Redd hala kalbimin efsane grubu!

“Bazen” Nev

Piyanoyu seviyorsam sebebi olan şarkıdır. Nev’in o naif sesiyle olan uyumu… Tarif etmek gerekirse pamuk şeker gibi yumuşacık, huzur verici.

“Anastasia” Guns N’ Roses

Bu şarkıyı ilk kez lise 3’teyken dinlemiştim. O zamanlar elektro gitar aşığıyım tabi. O sololar falan, şu an bu satırları yazarken bile geçmişe döndüm. Rock dinlemeye başlamama neden olan şarkıdır:)

Medentika Genç Blog‘da haftanın konuğu Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1. sınıf öğrencisi İrem Kadınhanlı.

“Sorry Seems To Be The Hardest Word” Blue ft. Elton John 

Çaldığı zaman geçemediğim efsane şarkılardan. Dolmuşta vb. sabit durmam gereken yerlerde dinleyemiyorum. İnsanda kendinden geçerek eşlik etme duygusu uyandırıyor.

“Don’t Speak” No Doubt 

O an yaşadığınız duygu ne olursa olsun sizi kendi atmosferine çeken bir şarkı. Metrodan eve yürürken mutlaka dinlenilir:)

“Over And Over” Rachael Yamagata 

Beni dibe çeken şarkı. Yağmurlu havada dinlerseniz mis gibi olur, triplere girer çıkamazsınız. Yağmurun altında koşup koşup, geçmişte size haksızlık etmiş biriyle karşılaşıp, uzun uzun bakışma şarkısı. Ben Keçiören dolmuşu beklerken dinliyorum fakat:)

“Creep” Radiohead 

Ruh halim ne olursa olsun dinlemekten vazgeçemediğim şarkıların başında gelir. En sevdiğim şarkı olmaya adaydır kendisi.

Medentika Genç Blog‘da haftanın konuğu Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Esranur Tağtekin.

“Düşünme Hiç” Ajda Pekkan

Genç olduğumu ve bunun güzelliğini anlatan bir şarkı. Bu günleri ilerde sonuna kadar acısız, korkusuz yaşayabilmişim diyebilmek, dinlerkenki tek gayem oluyor.

“Kutlama” Sezen Aksu

Her dönemi anlatan bir ‘Sezen’ şarkısı vardır. Bahar aylarında bir çiçeğe daha anlamlı bakmaya, güneşi görünce gülümsemeye neden olan, içimi ısıtan şarkı.

“Şanıma İnanma” Sezen Aksu

Huysuz ve tatlı her kadının bu şarkıda kendine dair yansımalar bulacağını düşünüyorum.

“Flu Gibi” Ajda Pekkan

Hayatta güzelliklerin yanında aksiliklerin de olduğunu, aslında bunların yaşamı anlamlı kılan detaylar olduğunu bazen hatırlamam gerektiğinde bana çok yardımcı oluyor.

“Lost On You” LP

Genelde yorucu bir günden sonra araba kullanırken dinlediğim, bende rahatlatıcı bir etkiye sahip olan bir şarkı.

“Phresh Out Runway” Rihanna

Bir yere hazırlanırken ya da ne zaman biraz yüksek doz özgüvene ihtiyaç varsa ideal bir tercih.

“Duele El Corazon” Enrique Iglesias

Her dönem sevdiğim, duyunca eşlik etmeye karşı koyamadığım bir şarkı. Dinleyen herkesin içinde dans etme isteği oluşturacağını düşünüyorum.

“Stronger” Kanye West

Genelde zorlu ve yoğun geçen sınav haftalarında dinlerim.

Sürpriz! Alternatif müziğin başarılı ismi Ceylan Ertem, Medentika Genç Blog için hazırladığı ‘tüm zamanlarda en sevdiği ve en çok dinlediği kadınların şarkılarından oluşan’ konsept spotify listesi ve dinlediği isimlerle ilgili öyküsünü anlattığı yazısıyla, Medentika Genç Blog’da!

“Büyüdüğüm şehirde az sayıda kasetçi vardı ve farklı türlerde albümleri bulabilmemiz imkansızdı. Çok popüler isimleri dinlemiyorsanız diğerlerine ulaşmak oldukça zordu. İnternet ve CD’den bahsetmiyor ‘kasetçi’ diyorum ki, derdim anlaşılsın:)

Bu nedenle İstanbul’a gidenlere bir liste verirdim ve gelen o albümler çok değerli olurdu benim için. Tori Amos’un “Boys For Pele”si 15-16 yaşlarımda ezberlediğim ve bana iyi arkadaşlık eden bir albümdü örneğin. Aynı dönemde Björk’ün “Post” albümü de çok etkilemişti beni. Ella Fitzgerald’ın “Live in Montreux 1969” plağı ise çizik dolmuştu. Ama önce PJ Harvey “Rid Of Me” vardır. Ah!

Janis Joplin’in sadece şarkıları ezberlenip, taklit edilmedi, giysileri ve boncukları da bir güzel giyilmişti utanmadan:)

Sonraki yıllarda bu kadınların tüm albümlerini takip ettim. Hala beğenmediğim bir albüm bile kaydetmiş olsalar o ’15 yaşındaki Ceylan fan saflığıyla’ savunurum onları.

90 sonları, 2000 başlarında ise Portishead, Massive Attack albümleri başta olmak üzere trip-hop müziğinin neredeyse tüm grup ve isimlerinin peşine düşmüştüm. Ardından Meredith Monk, Laurie Anderson, Ornette Coleman, Cecil Taylor, John Cage, Thom Yorke, Anthony Braxton, John Zorn, Alice Coltrane, Zeena Parkins gibi avant-garde / free caz müzisyenleriyle bir aşk başladı.

Bu arada (çocukluğumun kadını) Sezen Aksu, (her zaman) Neşet Ertaş, (daima) Erkan Oğur, Neyzen Tevfik ve saygıdeğer Müzeyyen Senar bir köşeden tınlayıp dururlar, hala.

Ursula Rucker, Erykah Badu, Lauryn Hill… Özgürlük ve delilik, delice özgürlük, özgürce delilik dolu bu insanların yaptıkları. ‘Kendi seviyor ki yaptığını, biz sevelim diye elini kaldırmaz bunlar’ diye düşünüyorum. Karanlık, melankolik, kasvetli, organik, dışavurumcu, soyut, ruhani, kışkırtıcı, dramatik, agresif müzikleri ve tavırları nedeniyle kulaklarım çelindi sanıyorum.

Saydığım tüm bu müzisyenler gibi onlarcası var. Bu isimlerin tüm çalışmaları ve muadilleri benim başucumda duran, en sevdiğim albümlerim olmuştur.”

Medentika Genç Blog‘da haftanın konuğu Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Ezgi Öngören.

“New Light” John Mayer

Son zamanlarda mutlu olduğumda aşırı dinlediğim bir şarkı. İnsanın içini daha da kıpır kıpır yapıyor. Ayrıca tam bir roadtrip şarkısı değil de ne!

“This is The Life” Amy Macdonald

Tabiki klasikler her zaman için kalp.

“Odd Look” Kavinsky

Bu şarkı da ne zaman özgüvenli hissetmeye ihtiyacım olsa dinlediğim bir şarkıdır. Nedeni konusunda hiç bir fikrim yok ama benim için vurucu bir parça, her açtığımda en az 10 tekrarı var.

“Warm on a Cold Night” Honne

Honne’nin top şarkısı bence bu. Ne zaman açsam aşırı yaşayarak dinlerim, sokakta yürüyorsam yürüyüşümü bile değiştiren bir şarkı. Şarkının başlangıcında da denildiği gibi eğer sevgiliniz yoksa sadece gözlerinizi kapatın ve dinleyin.

“Ederlezi” Kostas Pavlidis (Ferdi Alpagu remix)

‘Time of Gypsies’ filminin harika şarkısı! Bu şarkının remix versiyonu ama hala o etnik ruhu hissedebiliyorsunuz. Bildiğim kadarıyla romanların hıdrellez zamanlarının ünlü şarkısı. Benim zamansız favorilerimden birisi.

Medentika Genç Blog‘da haftanın konuğu Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunu genç diş hekimi Dt. Duygu Balbay.

“Yağmur Çocuk” Ogün Sanlısoy

Bir dizide duyduğum ve son zamanlarda tekrar tekrar dinlediğim bir şarkı. Ne güzel de söylemiş ‘Dünya’yı sevgi paklar’.

“Cialo Adios” Anne Marie

Kendi sempatik, sesi güzel, şarkı da acayip enerjik. Dinlerken dans ediyor olabilirim:)

“7 Days” Craig David

Kendisini de şarkılarını da severim ama bu ilk dinlediğim şarkısı, eski ama hala mükemmel.

“No Lie” Sean Paul feat. Dua Lipa

İnsanın içini kıpır kıpır yapan bir şarkı değil mi sizce de:)

“Halo” Beyonce 

Sesi harika bir efsane kadın. Şarkı da acayip huzur veriyor.

“Lost On You” LP

Genelde yolculuk sırasında dinlerim ve beni farklı yerlere götürdüğü kesin.

“For You” Rita Ora

‘Fifty Shades Freed’ filminde duyduktan sonra listemde yerini aldı. Kendisi ve şarkıları çok enerjik bir isim Rita Ora.

Mutlu, sevgi dolu ve bol müzikli günlere!

Medentika Genç Blog‘da bu haftaki konuğumuz Dt. Esra Kaya.

“Sex on Fire” Kings of Leon

Bu şarkıyı en çok uzun yolda araba kullanırken seviyorum, müthiş enerjik ve insanı dinç tutuyor. Alıp başımı her şeyden çok uzağa kaçıyormuşum da, o da benim hayatımın fon müziğiymiş gibi:)

“Fallen” Sarah McLachlan

Sarah McLachlan’ın o tertemiz sesini ne zaman duysam oldum olası bütün kötülüklerden arındığımı hissederim. Kendimi her dipte hissedişimde, çıkacak yol bulamadığımda başucumda Sarah ve bu şarkı vardır.

“Coward” Yael Naim

Piyano ve çok sesli müziğe olan tutkumdan mıdır yoksa bu gerçekten bu kadar müthiş bir beste midir ayırt edemedim. Ama tek bildiğim, yorgun ve yoğun bir iş gününün sonunda gece gökyüzüne bakıp saatlerce Yael’in sesinden bu şarkıyı dinleyip başka alemlere dalmışlığım vardır. Gerçekten çok uzak ama çok gerçek gibi bir şey…

Medentika Genç Blog‘un bu haftaki konuğu Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Ece Uğuz.

“Little Hunter Beach” Ocean Sounds 

Tüm gün klinikte/fantomda koşturmuş, gün içinde bir sürü iş yetiştirmişsin ve sıra sonunda yatağına uzanıp keyifli bir uyku çekmeye gelmiş. Bu dalga sesleri uykudan önce tüm yorgunluğunu atabilmen için seninle!

“Riot” Three Days Grace

İşler istediğin gibi gitmiyorsa, hocalar üstüne geliyorsa vakit ‘isyan’ vaktidir!

“Ben Niye Şanssızım” Yok Öyle Kararlı Şeyler 

Klinik, ödev, sözlü, vize, teorik ders! Hepsi mi aynı anda gelip aynı yerden vurur insana? Cevabın evetse bu şarkı tam senin için!

“Bu Kız” Son Feci Bisiklet 

Neden bilmiyorum ne zaman dinlesem, kendimi o hiç yaşayamadığım filmlerdeki üniversite yaşamının içinde hissediyorum. Hani şu arkadaş grubuyla bol bol gezip eğlenen, aşkların en çalkantılı ama en güzellerini yaşayan, dersleri ekmesine rağmen sınıfı geçen gençleri anlatan filmler, bildin mi? 🙂

“Reggatón Lento” (Remix) CNCO 

Tam bir yaz, neşe, eğlence şarkısı! Sınavlar yokmuşçasına insanın içini kıpır kıpır eden şarkı. O zaman dans! O zaman renk! O zaman latin!

“NaNaNaNaNa” My Chemical Romance 

İçine deli enerjisi kaçırtan şarkı! Bir yandan kayışı koparmışsın hissi, diğer yandansa kendini bulmuşsun hissi. Not: Kısık seste başlatmanız tavsiye edilir.

Dt. Özlem Karacan

“Amarrame” Mon Laferte

Son aylarda en çok dinlediğim şarkı. Mon Laferte’nin sesine mi, şarkının ritmine mi daha çok hayranım hala karar veremedim, şiddetle tavsiye ederim!

“Ocean Drive” Duke Dumont

Bu şarkı çalmaya başladığında dans etme isteği gelmeyen olmaz sanırım.

“Halo” Beyonce

Her dinleyişte insanın içini sıcak duygularla dolduran, eskimeyen Beyonce şarkısı.

“Who You Are” Jessie J.

Mükemmel sözler ve Jessie J. Evde tek başına bağırarak şarkı söylemek isteyenler mutlaka dinlemeli.

“Silent Night” Lisa Hannigan

Damien Rice dinlerken karşıma çıkan muhteşem ses. Gece uykuya dalmakta zorlananlara ya da sakinleşmeye ihtiyacı olanlara birebir:)

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Caner Çetin.

“Riders On The Storm” The Doors

Olmazsa olmazlarımın başında gelir. Özellikle yorgun bir şekilde okuldan çıkmış evin yolunu tutmuşken açar açmaz dinlendiren, kendimi iyi hissetmemi sağlayan şarkı. Ritmine karşı koyamıyorum.

“Marilyn Monroe” Sevdaliza

Son zamanlarda beni en çok etkileyen şarkıların başında geliyor. Hikayesi, kurgusu ve farkılılığı… Sadece gözlerinizi kapatın ve kendinizi Sevdaliza’nın farklı ama ilgi çekici müziğine bırakın.

“Khmlwugh” Homeshake

Rutin dışı bir çalışma. Her ne kadar şarkının ismi rastgele yazılmış gibi dursa da “Homeshake” Kanadalı bir indie-pop grubu ve özellikle alternatif grupları sevenler adına heyecan verici çalışmalarının olduğu kesin.

Medentika Genç Blog‘un bu haftaki konuğu genç diş hekimi Dt. Eda Eyyüpoğlu.

“Something In My Heart” Röyksopp

İlk kez aşık olmuşsunuz da midenizde kelebekler uçuyormuş gibi bir his uyandıran fakat aynı anda sevgilinizden de ayrılmışsınız da acı çekiyormuşsunuz hissini yaşatan bir şarkı kısacası. Aynı anda hem acı hem tatlı yemek gibi. Çünkü sözleri ile size acıyı, ritmiyle ise tatlıyı veriyor:)

“Your Mine” Raving George feat. Oscar And The Wolf

Oscar And The Wolf’un kalitesiyle Raving George’un müziği birleşmiş, ortaya inanılmaz bir şey çıkmış. Kulaklarınızı hipnotize eden, damarlarınızdaki kan akışını hızlandıran bir parça. Bana göre ise ölürken soundtrack olarak çalmasını istediğim muhteşem şarkı.

“While Your Lips Are Red” Nightwish

Tek kelime ile “etkileyicidir”. Dinledikçe dinleten, insanı çok derinden etkileyen, notalarda süzülüyormuş hissi veren müthiş eser. Dinlerken aşkın en hüzünlü halini tuhaf bir huzurla ağırlarsınız. İçinizde aynı anda bir sürü mum yanmaya başlar ve mumlar yandıkça acılarını değil kokularını bırakır ruhunuzda tek tek. Öyle pahalı kokulardır ki etkisi kolay kolay geçmez üzerinizden.

“Milla’s Dream” Parov Stelar

Nasıl ve ne tür bir duygu yoğunluğuyla yapıldığını merak ettiren şarkı. Mükemmel orkestra kullanımı ve ritm ayarları olan bir parça. Size Milla’nın gerçekten güzel bir rüyası varmış dedirtir. Her kirli günden sonra arınmak için bir sakinleştirici etkisinde.

Medentika Genç Blog‘da bu hafta Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Gökçe Güner‘i ağırlıyoruz.

Sabah evden çıkarken  > “Day 1” Honne 

Fakülteye girerken  > “Reality and Fantasy” Raphael Gualazzi 

Okul çıkışı  > “Giver” K.Flay 

Protez pratik öncesi  > “Roxanne” Massimo Scalici 

Protez pratik sonrası  > “Summer Was a Day” Pete Yorn

Aşık olduğum günler  > “Movie” Tom Misch 

Hava güneşli olduğunda  > “Mr. Blue Sky” Electric Light Orchestra 

Gün batımında  > “Llegaste Tu” Luis Fonsi

Bütünlemeye kaldığımı öğrenince  > “Ho ba la la” Joao Gilberto

Kötü hissettiğim her anda  > “Bir Yaz Daha Bitiyor” Gündoğarken

Medentika Genç Blog‘da konuğumuz Ukrayna’dan, Uluslararası Gumanitarni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Elif Büyükoruç.

“Ruleta” Inna

Tabiki Inna ile başlamalıyım. Kendisi ayrı, enerjik şarkıları apayrı:) Eski şarkılarının farklı bir güzelliği var ama. Eşlik etmeye hazır bekler gibiyim. 2008’de ‘Hot’, 2013’de ‘In Your Eyes’, 2017’de ‘Gimme Gimme’ diye devam eder elbet. Şu sıra favorim ‘Ruleta’.

“Call Me Maybe” Carly Rae Jepsen

Kanadalı güzel Carly Rae Jepsen tarafından seslendilen, 2012 yılında radyolarda çalınmaya başlamış, tekerleme tadında eşlik ettiğim, Billboard Hot 100 ve Canadian Hot 100 listelerinde zirveye yükselmiş ve yıl 2018 olmasına rağmen hala severek dinlediğim şarkı.

“Aint Your Mama” Jennifer Lopez

Belki de en çok kızların sevdiği, bilmeyenlerin de şu andan itibaren seveceği şarkı. Evet ‘Aint Your Mama’dan bahsediyorum. Bizler anneleriniz değiliz beyler:)

“Lost On You” LP

Yaşı ilk bakışta 20 gibi dursa da, hayır tam 37 yaşında! Ruhu ve enerjisi genç olan LP’den ‘Lost On You’ çalsın o zaman! ‘Tell me are they lost on you?’

“Derniere Danse”, Indila

En çok öğrenmeyi istediğim dillerin başında Fransızca geliyor. Ayrı bir tadı var bu şarkının, yolda kulaklığı takıp ağır ağır yürürken dinlenecek şarkılardan. Kimden dinlediğinizin bir önemi olmaksızın ezbere eşlik edileceklerden. Evet mırıldanmaya başladığınızı duyar gibiyim:)

“Tuesday” Burak Yeter

O zaman dans! Ritmine kendinizi kaptırıp dans ederken bulacağınız, 2017’nin hit şarkılarından. Hangi gündesiniz fark etmez, ‘Tuesday’i dinleyin.

“Ciao Adios” Anne Marie

Anne Marie için söylenebilecek pek bir şey yok aslında, bir çoğumuzun hayatına sonradan dahil olmuş olsa da ‘Ciao Adios’un yeri, ‘Rockabye’ ve ‘Friends’in tatlılığı bambaşka.

Enerjisi yüksek günler dilerim!

Medentika Genç Blog‘da konuğumuz Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi hazırlık sınıfı öğrencisi Sena Çeltik.

“Journey” Mark Eliyahu 

Kalbin uğultusunun geldiği bir kamança düşünün, bir de onu çalıp başıyla melodiye eşlik eden bir adam. Ritme ayak uydurmayı aklınızdan geçirmeyin bile çünkü soluğunuz kesilecek ve hareket edemeyeceksiniz. Yapabileceğiniz tek şey çıkan melodinin ruhuna kendinizi bırakmak…

“Meshoch Be Gufi” Riff Cohen

Defalarca aşk diyor oysa aşktan daha fazlasını anlatıyor gibi değil mi? “Bedenimi çekin, aşkın ne olduğunu biliyorum…” Büyük bir hikaye anlatıp nasıl sadece iki cümleyle ifade edebilirsin ki?

“Scratch” Kendall Payne

It’s a big girl world now? Full of big girl things… İsyan ediyor, her ne kadar sesinin duruluğu bunu başlarda yaptırmasa da sanmayın ki sinirlenip, öfkesine yenik düşüp sesi yükselişe çıkmayacak! Bir anda kendinizi Kendall ile haykırışta bulabilirsiniz:)

“Ne Me Quitte Pas” Jacques Brel

Jacques’in gözlerinden akan yaşlara rağmen gülümsemek zorunda kalmasını düşünüyorum da, Jacques’in gölgesi bile olsan seni bırakacaksa dönmeyecek!

“Fly Me to the Moon” Frank Sinatra

Beni özgür bırak ama sensiz bırakma diyor Frank, ne senden vazgeçerim ne de kendimden kısacası. Sinatra o yüzden mi aşkta bu kadar değişken ve kararsız kaldı acaba? Şarkıyı dinlerken ‘ruhum ne isterse onu yaparım’ diyebilip, Frank gülümsemesi de konduruyorsanız suratınıza, siz de bir Sinatra olup çıkmışsınız demektir.

“Let Myself Fall” Rosie Thomas

Yankı yapınca sözlerin ezberinize kazınması çok kolay diyebilirim ya da sadece defalarca söyleyip Rosie gibi beynimizi kandırmaya çalışabiliriz. Bu şarkı kendimize dönüp, “Bak ben buradayım, geri dönüşüm de yok, kendi canımı yakacağım biliyorum, razıyım, elden birşey gelmez bari kabulleneyim.” dedirten cinsten.

“In a Manner of Speaking” Nouvelle Vague

“Give me the words…” diye istetmemek lazım insanı! Söylemek ya da söylememek, bir de kelimelerimiz olsa neler neler söyleyeceğiz de işte.

“Like A Star” Corinne Bailey Rae

O sesin sanki bir bebek pürüzsüzlüğünde çıkıp gelmesi, öyle bir yumuşaklık… Kulaklarınızla hatta tüm kalbinizle hissedeceksiniz bu hafifliği. Bir de kıvırcık saçlarına bakınca sesini tahmin etmeniz çok da zor olmayacak.

“Zolf” Mohsen Namjoo

Ne güzel diyor Hafız Şirazi; “Çünkü ben senin zindanında olduğum günden özgürüm.”

“Sto ‘Pa Kai Sto Ksanaleo” Savinna Yannatau

‘O eğer derin sulara alıp götürürse seni; vücudumu tekne, küçük ellerimi kürek, mendilimi yelkencik yapar yine de gelirim’ diyor Savinna ama ne kadar dürüstçe ki? Sesine kanmamak lazım.

Medentika Genç Blog‘ta konuğumuz Dt. Oğuzhan Baldıran.

“Friends” Marshmello feat. Anne Marie

Bir kadın ancak bu kadar sempatik olur. Sesi ve hareketleriyle acayip bir enerjisi var. Son yılların popüler ikilisi bu şarkıda bir arada. Her ne kadar zavallı Marshmello Anne Marie’ye yanık olsa da ne yazık ki friendzone’a takılıyor. ‘Sana kaç defa söyledim? Biz sadece arkadaşız.’

“What is Love” Haddaway

90’lı yıllarda bomba etkisi yaratan club şarkısı. Ben bu şarkıyı arabada, evde, sokakta, klinikte kısacası her yerde dinliyorum. Siz de benim gibi Jim Carrey edasıyla kafanızı sallıyor musunuz? Öyleyse tek değilim:)

“Can’t Hold Us” Macklemore feat. Ryan Lewis

İşte tam da bu dediğim bir şarkı daha. Rap dünyasına tam bir yıldırım etkisiyle giren Macklemore ve Ryan Lewis ikilisi 2013 yılına damga vurarak bütün listeleri altüst etmişti. Fantastik seslerle ve inanılmaz beat’iyle sizin de tekrardan heyecanlanacağınızdan eminim. Şimdiden nakaratı mırıldandığınızı duyar gibiyim:)

“Family Affair” Mary J. Blige

Ve geldik 2000’lerin R&B jenerasyonuna. Şarkı tam anlamıyla bir başyapıt. Mary J’nin muhteşem ses performansıyla dolu bu şarkıyı dinlerken kendinizi kaybedeceksiniz. Müziğin içine dal. Haydi!

“Ring My Bells” Enrique Iglesias

Sisli bir orman yolunda şafak vakti ilerliyoruz. Mistik bir hava. Kampa gidiyoruz. Çadırlarımız hazır. Güzel bir trekking öncesi modumuzu yerine getiren slow bir Enrique eseri:)

“Nevermind” Dennis Lloyd

Şimdilerde baya popüler olan bu şarkı ‘kafana takma’ mottosuyla beni alıp götürüyor ve bağımlılık yapıyor. Çok hoş bir müziği var. Dennis’in sesi şarkının karakteriyle birebir desem yeridir. Kesinlikle bu şarkıyı listenize ekleyeceğinizden eminim.

“When Love Takes Over” David Guetta feat. Kelly Rowland

Ve geldik dünyanın en ünlü DJ’lerinden biri olan David Guetta’ya. Yıllardır bu adamın altına imza attığı her şarkıyı takip ederim. Gerçekten şarkı ve sanatçı seçimleri sizce de nokta atışı değil mi? Sia, Kelly Rowland, Estelle gibi birçok  güçlü sese sahip şarkıcılarla yapmış olduğu bu parçalar kaliteyi kulaklara servis ediyor. Yaz parçası olarak aşk temalı bu iki eski şarkısını size dinletmek istedim. Bu iki parçayla kendinizi bir anda kumsalda bulacaksınız. Güneşin tadını çıkarın.

“Happy” Pharell Williams

Çünkü mutluyum, mutlusun, mutluyuz. Sabah al eline kahveni ve dans etmeye başla. Güne en iyi başlangıç. Enerjik bir hafta sonu diliyorum herkese. Neşeli kalın.

Medentika Genç Blog‘da konuğumuz Dt. Merve Kışla.

“Değirmenler”, Birsen Tezer

Sakin, dingin sesi ile insanın ruhunu dinlendiren, kendimi iyi hissettiren, her eseri ayrı güzel olan bir sanatçı.

“Everybody’s Got to Learn Sometime”, Beck

‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ filminden akılda kalan sevdiğim bir soundtrack şarkısı.

“Sevmemeliyiz”, Sena Şener

Sözleri biraz irdeleyince basit bir aşk şarkısının ötesinde bir yakarış hissi uyandıran, günlerdir aklımda dönüp duran şarkıdır.

“Valse”, Evgeny Grinko

Sahilde günün yorgunluğunu atarken, arka fonda sürekli çalabilecek potansiyelde bir şarkı.

Medentika Genç Blog‘da konuğumuz Uzm. Dr. Dt. Elifcan Kıvrak.

“City of Stars”, Ryan Gosling ft. Emma Stone (‘La La Land’ Soundtrack)

La La Land… Benim için defalarca izlenesi hikayenin müziği… Filmde de söylendiği gibi, hayal edebilenlerin şerefine gelsin.

“Medcezir”, Levent Yüksel

90’lı yıllar… Çocukluk ve gençlik bir arada… Yaz mevsimi, hanımeli kokusu, denizin sesi, yakamozlar, içimizde sebepsiz bir heyecan, Temmuz, belki Rumeli Hisarı…

“Sunrise”, Norah Jones

Kahvenizi alıp battaniyenin altına sığınıp kitap okurken rüya alemine dalmanızı kolaylaştıran kadife sesli kadından güzel bir ninni.

“Kalbimdeki Deniz”, İnce Saz 

Aşkı ince ince işleyerek anlatan, coşku ve tutkusunu da hiç kaybetmeyenleri betimleyen en özel parça.

“Only Time”, Enya

Bazen zaman her şeye ilaçtır, bazen de cevapsız sorularınıza rehber olur.

“Her Aşkın Bir Şarkısı Var”, Cem Adrian

Sevgiliye kavuşmaktan daha güzel olan şey, sevgiliye kavuşmayı hayal etmektir.

“When We Were Young”, Adele

Geçmiş  ve aile özlemi yaşamayan bir insanın bile gözlerini doldurabilir. Keşke demeyeceğimiz yaşamlarımızın olması umuduyla…

“Kirli Beyaz Kedi”, Hümeyra (‘Unutursam Fısılda’ Soundtrack)

Kadın; güçlüdür ama naiftir, ne olursa olsun ayağa kalkmasını bilir…

“Kanatlarım Var Ruhumda”, Nil Karaibrahimgil 

Kaç yaşında olursam olayım, enerjinin ve coşkunun içimden, kalbimden geleceğini, inancın ve umudun önemini, hata yapsam da kendi gücümü hatırlatan kılavuz şarkım.

“J’Y Suis Jamais Allé”, Yann Tiersen (‘Amelie’ Soundtrack)

Aşkın ve beraberinde baharın gelişini bir su akışı gibi safça anlatan, sözlere ihtiyacı olmayan, Amelie gibi küçük dokunuşlar ile yaşamı güzelleştirebilenlerin marşı…

Medentika Genç Blog‘da konuğumuz Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Özge Özkaya.

“Bohemian Rhapsody”, Queen

İnsana ölüm ile hayat, rüya ile gerçek arasındaki ince çizginin bazen yok olabildiğini gösteren, yenilmişliği ve ardından gelen büyük coşkuyu hissettiren, her dinlediğimde tüylerimi ürperten, Freddy Mercury’e bir kez daha hayran olmama neden olan mükemmel ötesi şarkı. Bence hiç bir müzik türüne dahil edilmemesi gereken, müzik tarihinin en önemli ve en yenilikçi şarkılarındandır.

“Smooth”, Santana

Bir insan daha ne kadar iyi gitar çalabilirin yanıtı olan, her dinlediğimde müziğin içine çekildiğim, Rob Thomas’ın kadife sesiyle insanı duygudan duyguya sürükleyen, dinlemekten sıkılmayacağım şarkılardan.

Medentika Genç Blog‘da konuğumuz Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Irem Varış.

“Hound Dog”, Elvis Presley 

90’lı yıllara doğmuş bir neslin, 50’lerde yaptığı birkaç dakikalık yolculuğun bir öyküsü. Dans ettiren, ıslık çaldıran ve hep aynı müziği çalmasına rağmen pili bitince üzülünen bir  ‘müzik kutusu’ gibi bu şarkı benim için. Listemde Amerikalı blues şarkıcısı Big Mama Thornton’ın yerine Elvis’in bulunması aldığım ilk plağın ona ait olmasından ileri geliyor. Nerede ve nasıl bir ruh halinde olursam olayım mırıldanmaya başladığım anda beraberinde dans etme ihtiyacı doğuran, heyecan verici bir şarkı.

‘Forrest Gump’ filminin soundtrack albümünde de bulunması bendeki yerini daha da özelleştiriyor. Zaman makinesi kulaklığının ucunda olanların değişilmeyecek favorilerindendir “Hound Dog”.

“Khooneye Ma”, Marjan Farsad

Bu şarkıda evim, çocukluğum, hüznüm ve mutluluğum saklı. Ailemle yaptığım bir pazar kahvaltısı, evimizin mutluluğu, havuzdaki balıklar, sıcak gülüşlerinin ardında yorgun insanlar, hepsi bu şarkıda…

Çocukluğumun ve evimin verdiği manalı neşe, özlenen herşeyle beraber gelecekte yaşanacak anların meraklı bekleyişi, hepsini ve hissedilebilecek en güzel hisleri bu şarkıda buluyorum.

Medentika Genç Blog‘da konuğumuz protez uzmanı genç diş hekimi Merve Erdoğ.

“Goodnight Moon”, Shivaree

Günlük yaşamda kaygı, sevinç, heyecan, üzüntü, umut iç içe… Tıpkı bu şarkıda olduğu gibi! Hayatın akışında hemen herkesin bir an durup içinden ‘oh what should i do i’m just a little baby’ diye geçirdiği saniyeleri, Shivaree ruhunu da katarak seslendirmiş. Şarkı, içinde bulunduğum tüm duygulara eşlik edebilmesi bir yana, ‘Kill Bill Volume 2’ soundtrack parçası olarak da ‘modası geçmeyenler’ listemin en başında:)

“Love&Hate”, Michael Kiwanuka

Ses teknolojisindeki bütün gelişmelere inat, insanın ruhuna, hayatına dokunacak melodilerle karşılaşmak, onları anlamlı sözlerle taçlandırmak son yıllarda giderek azalıyor. Müzik ve ritm yollarını ruhun gizli köşelerinde bulurlar aşk ve nefret gibi!  ”…give me something wonderful.”

Medentika Genç Blog‘da konuğumuz İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Serpil Topaloğlu.

“Dance me to the End of Love”, Leonard Cohen

Beni alıp farklı hislere sürüklüyor, size de oluyor mu?

“Black Capricorn Day”, Jamiroquai

Tam ‘kulaklığı tak, ritme ayak uydur ve rahatla’ şarkısı.

Medentika Genç Blog‘da Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin ve Genç Diş Hekimlerinin oluşturduğu spotify listelerine ve şarkılar hakkındaki kısa notlarına yer vereceğiz.

İlk konuğumuz Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Ezgi Türkyılmaz.

‘Falling from Grace’, The Gentle Waves

İnsanı huzurlandıran, hayallere dalıp götüren, yağmurlu havada dinlenesi şarkı.

‘Sisters’, Pain of Salvation

Her dinleyişte sizi biraz daha kendine bağlıyor…