İmplantlar Hakkında

Neden dental implantları tercih etmelisiniz?

  • Öngörülebilir uzun vadeli bir çözüm olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  • Restorasyonun- protezler yapıştırıcı olmadan kullanıldığında bile -sıkı ve güvenilir biçimde sabitlenmesi sağlanır.
  • İmplantlar eksik köklerin yerine yerleştirilir ve tamamen doğal görünen ve öyle hissettiren dental restorasyonlara destek olur.
  • Doğal çene kemiğinin ve dolayısıyla yüz yapısının korunmasına yardımcı olur.
  • Geleneksel köprü tedavisinde gerekli olan, sağlıklı komşu dişlerin kesilmesi durumu ortadan kalkar.
  • Hep gülümsersiniz.

Dental implantlar hep gülümsemenizi sağlar. Serbest protezlerin, parsiyel protezlerin ya da eksik dişlerin sebep olduğu aksaklıklar yaşanmaksızın ne isterseniz yiyip içebilirsiniz. İmplantların sizin için doğru tercih olup olmadığı konusunda diş hekiminiz size yardımcı olacaktır.

Eksik dişler ile ilgili gerçek

Sağlıklı bir dişte diş kökü çiğneme kuvvetine çene kemiğine aktarır. Diş sabit bir şekilde genellikle değişmeden kalır. Tek ya da daha fazla diş eksikliği olması durumunda, bu kuvvetler etkinliğini kaybeder ve çene kemiği bozulmaya başlar. Dental implant tedavisi implant doğal diş kökünün yerini aldığı için kemiğin yavaş yavaş bozulmasını önlemeye yardımcı olur. Geleneksel yöntemlerin kullanımı sonucunda kemik kaybı devam edebilir, hatta yüz şekli değişebilir. Komşu dişler ise içeriye doğru "hareketlenerek" yeni boşluklar yaratabilir.

İmplant Nedir?

En etkili yapı taşları doğa tarafından yaratılmıştır ve doğanın sunduğu çözümlere dayalı her model, bir kalite ortaya koymayı amaçlar. Dental implant, titanyumdan imal edilen küçük bir parçadır ve eksik olan doğal diş kökünün yerine çene kemiğine yerleştirilir. İmplant ayakta tedavi esasına dayanarak lokal anestezi altında cerrahi olarak yerleştirilebilir. Titanyum, genel olarak insan vücudu tarafından başarıyla kabul edilir ve kemiğin en iyi şekilde titanyuma bağlandığı görülmüştür. İyileşen yapay kök, tek kronların ve çok dişli köprülerin sabitlenmesinde bir temel görevi görür. İmplant aynı zamanda tam diş protezlerinin tutturulmasında da işlev görür.

Tek diş eksikliğinin tedavisi

Diş ve diş kökü eksiktir. Dental implant üzerine yapılacak bir kron, estetik olarak en mutlu edici çözümdür.


Çözüm

Tek diş eksikliğinin tedavisinde implant geleneksel köprüye göre daha iyi bir alternatif olabilir. Eksik diş kökünün yerini alan dental implant, kron için bir destek görevi görür. Sağlıklı komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmaz ve sağlıklı dişin kendisi bozulmadan kalır. Ayrıca dental implant kemik ve dişeti dokularını da koruyarak ağzınızın sağlıklı ve uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

Ön bölgedeki tek diş eksikliğinin, implant destekli kron ile tedavi edilmesi.

Arka bölgedeki tek diş eksikliğinin, implant destekli kron ile tedavi edilmesi.

Çoklu diş eksikliğinin sabit köprü ile tedavisi

İki veya daha fazla diş eksiktir. Kemik kaybını ve dişler ile çene kemiğinin yanlış yerleşimini önlemek için boşlukların hem işlevsel hem de tıbbi açıdan olabildiğince çabuk biçimde kapatılması gereklidir. İmplant destekli sabit köprü bu boşlukları kapatma seçeneklerinden biridir.


Çözüm

Birkaç komşu diş eksik olduğundan ya da önemli ölçüde zarar gördüğünde, implant destekli bir köprüyü desteklemek adına birden çok sayıda dental implant yerleştirebilir. Sağlıklı komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmaz, böylece bu dişlerin uzun vadeli seyri olumlu etkilenir. Ayrıca implant tedavisi çene kemiğinin korunmasına da yardımcı olur.

Ön bölgedeki birden fazla diş eksikliğinin, implant destekli kron ile tedavi edilmesi.

Arka bölgedeki birden fazla diş eksikliğinin, implant destekli kron ile tedavi edilmesi.

Tam dişsiz çenede sabit restorasyon

Çene tamamen dişsizdir. Çene kemiğindeki kemik kaybını önlemenin yanı sıra estetik ve işlevsel bir özellik sunmak için, çok sayıda implant yerleştirilebilir.


Çözüm

Dental implantlar yerleştirildikleri yerde güvenle varlıklarını sürdürmeleri için geliştirilmişlerdir.

  • Tam diş eksikliğinin tedavisindeki seçeneklerden biri, birçok implant aracılığıyla çeneye bağlanmış bir diş dizisidir (sabit köprü)
  • Alternatif olarak protez yalnızca dört implant ile desteklenerek sabitlenebilir-QuattroFix çözümü. Her iki çözüm de, geleneksel protezlere göre daha fazla stabilite sağlar.

Diğer faydalar: İmplant destekli bir diş dizisi doğal bir görünüme sahiptir. Dental implantlar özellikle alt çenede tam protezi tutmanın ve desteklemenin en etkili yoludur.

Tam dişsiz çenenin hareketli protez ile tedavisi

Tam dişsiz çeneye sahip hastalar hareketli protez kullanırken zorluk çeker.


Çözüm

Hareketli protez, çiğneme yeteneğinin gelişmesi ve yaşam kalitesinin artması için, iki ya da dört implant ile desteklenir. Protez, ağız hijyeni için çıkarılabilir.